Priser:

Festivalpass 300 kr

Dagspass 100 kr

Enstaka programbiljetter 50 kr

Barn t o m 16 år GRATIS.

 

Antal besökare            [counter]

*   *   *   *   *   *   *

 Besök även

www.korpilombolo.se

 * * *

 Bankgiro 5899 - 2678

B-konto 8264 - 4, 903168757 - 8

Swift SWEDSESS

IBAN SE2780000826449031687578

Swish Nr 123 559 98 24

*  *  *  *  *  *  *

 

Klicka på bilden för att se filmen om

European Festival of the Night.

*   *   *   *   *

 Gaspars Moxininfadas i Korpilombolo 

En blandning av poesi och musik med Victor Rojas,

Alf Klippmark, Hans Notsten och Henry Fängvall.

Se youtube klippet här

Youtube.com/watch?v=dkkrMV7ej2I

* * * 

 

Arrangör:

Korpilombolo Kulturförening

med stöd av/i samverkan med:

 

Meän Akateemi

Konstmuséet i Norr

Statens kulturråd,

   Kulturskolan Pajala,

Studieförbundet Vuxenskolan,

  Tornedalsteatern, 

Sparbanken Nord Pajala,

PRO  Korpilombolo,

Nordkalottrådet,

STRT,

 Korpilombolo Kultur AB,   

Tre Sågar ekonomisk förening,

Svenska kyrkan,

 Gårdbyskolan, 

  Juvelfloden, 

            T  Fagerlönns entreprenad,  

 Jutos Skog AB,

Pajala Resebyrå,

Vippabacken,

Skådebanan Norrbotten

Medborgarhusföreningen upa

Harry Martinson-sällskapet

Region Norrbotten

Larssons Järn

Innova Print

Hertsöteatern

Författarcentrum

HacheCero

* * * * * * * * * * * * *

 

 

 

 

 

 

European Festival

of the Night  2018

 

 

 

 

För vår planläggning av alla festivalens workshops ber vi

alla intresserade deltagare  att anmäla sig till: 

 

Karin Nylund, tel 070 281 76 64 eller karin.nylund@hotmail.com

 

Krav för deltagande är festivalpass 300 kr,

som gäller för hela festivalprogrammet, förutom program med särskilt angivet pris.

 

 

 

 

Lördag 1 december

 

11.00 Invigning

 

Nina Grantcharova och György Stuber, bulgarisk dans och sång,

tillsammans med Balkandansarna inviger festivalen.

 

Invigningstalare : Per Skalk.

 

 

Festivalens Konstverkstäder

 

13.30 Julian Vasquez - om Festivalens K onstverkstäder år 2018.

Inbjudna gäster:

 

Agneta Pleijel, Ulf Eriksson och Mikael Niemi.

 

14.00 Om inspiration och skrivande:

 

Agntea Pleijel och Ulf Eriksson i samtal med publiken.

Näver: Ann-Katrin Tideström

 

 

Skapande Workshops i Poesi

 

15.30 Agneta Pleijel och Ulf Eriksson läser egna dikter.

 

 Workshopsdeltagare arbetar med egna texter.

Koordinatörer: Ulf Eriksson och Ann-Katrin Tideström.

Inbjudna författare går runt bland publiken, lyssnar och ger råd.

 

19.00 Vernissage, Kulturhuset - Grodan

 

20.00 Vernissage, Medborgarhuset

 

Utställare: Birgitta Linhart, Satu Kalliokuusi, Ronja Kalla och Hans Eneslätt Lidström 

 

 

22.00 Bulgarisk dans och sång med Nina Grantcharova och Gyögy Stuber.

Balkandansarna.

i Medborgarhusets danssalong. 

 

Performance: Nattens drottning - Ingela Ihrman

 

 

23.30 Sigrid Svahn and the Travelling Men

sjunger och spelar musik ur Marlene Dietrich mytomspunna värld.

Fräckt, uppkäftigt och dekadent

 

i Kulturhuset.

 

Söndag 2 december

 

Skapande Workshops i Film, drama och berättarkonst

 

13.00 Att skriva ett prosastycke:

Agneta Pleijel, Ulf Eriksson och Mikael Niemi i samtal med varandra.

Näver: Julian Vasquez

 

14.30 Agneta Pleijel, Ulf Eriksson och Mikael Niemi läser ur sina verk.

 

15.30 Reading/Läsning från Regina Veräjäs manus Sekarotu.

 

19.30 Ellen Järborg presenterar Festivalens dokumentskapare.

 

 20.30 Film: Berget på månens baksida, manus av Agneta Pleijel.

 

Måndag 3 december

 

10. 00 Skapande Workshops i Musik

i Medborgarhuset.

 

10.30 Filmprogrammet fortsätter under dagen

i Medborgarhuset.

 

Workshop i bulgarisk dans och sång med Nina Grantcharova och György Stuber.

 

 

 17.30 Mer än en dröm:

Julian Vasquez och Linnéa Nylund om hur Nattfestivalen skapar

omvärldens konstnärliga samtal med meänkieli.

 

18.00 "Alla vägar bort är en omväg hem"

Tornedalsteaterns flerspråkiga föreställning om att stanna, flytta, fly, hitta hem.

Om vägar hem.

i Medborgarhuset.

 

19.30 Boksläpp

Novellsamling av Veräjä, med illustrationer av Inger Thurfjell.

i Uusitalo.

 

Tisdag 4 december

 

Smä grodorna, program för barnen - sång och lek.

 

Workshop i bulgarisk dans och sång med Nina Grantcharova och Gyögy Stuber.

 

Filmprogrammet fortsätter

i Medborgarhuset.

 

13.00 Minoritetsprogram

i Uusitalo.

 

19.00 En berättarafton i ord och ton med Bengt Pohjanen och Carina Henriksson

i Korpilombolo kyrka.

  

 

Onsdag 5 december

 

Minoritetsprogrammet fortsätter

 

18.00 Föreläsning om årets djur grodan av Claes Andrén

i Medborgarhuset.

 

 

Torsdag 6 december

 

El Cuarto del Buho - León de Greiffs konstnärliga kammare

 

Föreläsning om grodor för skolans elever. 

Föreläsare Claes Andrén

 

18.00 "Kuusen alta puuronsilhmään"

Gasparvandring från stora granen till gröten i Uusitalo.

 

19.00 Bosse Johansson - boksläpp

 

Fredag 7 december

 

 

Hälsa: Quale vita, LTU, CES

 

El Cuarto del Buha - León de Greiffs konstnärliga kammare

 

19.00 Konsert med Krilja med romsk musik

i Korpilombolo kyrka.

 

Konsert med Bashar Sharifa. 
 

 

 

Lördag 8 december

 

11.00 - 14.00  Julmarknad i Tallhallen

 

14.30 Konsert: Salamander, sefardisk musik

 

19.00 Teatergruppen Byakult spelar en pjäs om sinnena

Manus: David Väyrynen

 

Söndag 9 december

 

Aniara IV, miljöseminarium

 

Konferens: Kinesiska studier om matens betydelse för hälsan

 

Måndag 10 december

 

Aniara IV fortsätter

 

Det unika Bottenviken

 

19.00 Konsert : "Northern Wind" Mathias Lundkvist och Svante Sjöholm

i Korpilombolo kyrka

 

Tisdag 11 december

 

 

19.00 Konsert: Norrbotten NEO

i Korpilombolo kyrka 

 

Onsdag 12 december

 

18.00 Julkonsert med

kyrkokörerna

 i Korpilombolo kyrka

 

Torsdag 13 december

 

09.00 Lucia

 

20.30 Kvinnorna i gammelbastun.

 

 

 

 

 

 

 

 

sk opera (musikdrama) i fyra akterner), komponerad 1868-69, med musik och text av är baserat skådespel med samma titel. Andra versionen är i en prolo fNorryra akter, komponerad 1871-72, efter rikets historia.

 

                          

                                                     

 

 

 

                                     

 Medfinansiärer 2017