Program 2013

 

 

  Söndag 1 december

 

    11.00  Advent i Korpilombolo

 

    Tärendö och Korpilombolo kyrkokör medverkar

 

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

     14.00 - 16.00  Nattens djur: Vargen

                            Vargseminarium: Mervi Laaksonen, författare, Finland

                                                           Ilpo Kojola, viltforskare, Finland

     

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

     18.00 Invigning

 

     Invigningstalare: Marianne Söderberg, frilansjournalist.

 

     Vernissage: Peter Bekcic, Elin Laaksonen, Tuula Thaavo och Viktor Lindbbäck

 

 

     Lokal: Kulturhuset

 

     19.00 Vernissage med konstmodul 1.

 

     Maj-Siri Österling, Dagny Mikko, Imran Rezai,  Erika Pardo Skoug

     Konstmodul 1 (Sofia Mikko)

 

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

     20.00 Konsert: "Jazz med lite folklig ton", 

                                Antonio Charry Quartet

    

 

     Antonio Charry; gitarr

     Christian Cuadra; saxofon

     Theodor Jernkvist; trummor

     Olov Persson; bas

 

    Två av medlemmarna , olov och Christian, studerar på Birka Folkhögskola i Östersund. Jag och Teo studerade där

    förra året och på så vis har vi lärt känna varandra.

    Vi har spelat i olika projekt med Birka Folkhögskola men aldrig som en grupp. När jag hörde från Julian Vasquez

    att att jag kunde få chansen att spela på Festivalen hörde jag genast av mig till de andra medlemmarna. Vårat 

    koncept är base rat på jazz och folkmusikgenren. Idén är att ta med folkvisor som  vi tycker passar till temat

    "Natten, Drömmar, Sömn och Vargar" och göra om dem så de passar vårt "sound".

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

     21.00 Konsert: "Vingar i natten"

                               Eva Casserstedt framför en blandning mellan opera,romanser, kyrkomusik och kanske

                              en och annan visa.

      Ackompanjemang på piano: Katrin Meriloo

 

      Lokal: Korpilombolo kyrka

 

     Eva Casserstedt är en klassiskt skolad sopran som till vardags jobbar påmKarolinska Universitetssjukhuset som

     webstrateg men vid sidan om det frilansar som sångsolist. Eva har setts och hörts i radio, TV och på de stora

     konsertscenerna i Sverige och utomlands som medlem i Gustav Sjökvists kammarkör vilken räknas som en av

     Sveriges bästa körer. Kören som bl a sjöng på kronprinsessan Viktorias bröllop, har gjort flera turnée och var

     tidigare i år i USA. 

     Eva har aldrig haft sången som heltidssysselsättning men har trots det hållit egna konserter och bl a framträtt

     som solist i närvaro av H.M Konung Carl XVI Gustaf. Evas mamma var kyrkomusiker i hemstaden Södertälje,

     mormor pianist och farmor känd för sin vackra sångröst så musiken har alltid varit en självklar del av livet. Eva

     är också operaskolad och medlem i Ariosoensemblen, en amatörensemble som i 14 år har roat sig och sin publik

     med mer eller mindre koserttanta operaföreställningar.

     Vägen till Nattfestivalen gick via ett oplanerat framträdande på Teurajärvidagarna i juli där Eva med man och

     barn besökte sin svärmors hemby.

     Programmet vid festivalen kommer att ha mer eller mindre starka kopplingar till temat natt och innehålla en

     blandning mellan opera, romanser, kyrkomusik och kanske en och annan visa. Det kan nog även slinka med

     någon julsång då ingen annan natt är mer besjungen än julnatten.

 

  

 


 

  Måndag 2 december

 

     10.00 - 14.00  Designa natten 

    Workshop: Kalejdoskop

    

     Viktor Lindbäck visar hur man bygger kalejdoskop.

      Från 12 år

 

     Lokal: Gårdbyskolans textilslöjd.

 

 

    12.00  Saga under granen

 

    Sagor för barn och vuxna.

 

    Plats: under stora julgranen på Bergvägen

 

 

     13.30 Konstmodul 2

 

     Lokal: Tallgården

 

 

     14.00 - 15.30 Om Mandala och Fraktalgeometri

 

     Vilktor Lindbäck

 

     Lokal: Gårdbyskolan

 

 

    14.00 Konsert:  trio d'amani

   

     Mats Hjortborg: violin

     Daniel Furugren: cello

     Nina Sandell:  viola/piano

 

      Lokal: Tallgården

 

 

     16.00 Trumkonsert med Abdoulaye Camara och hans trumgrupp.

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

      18.00  "Nätter och dagar på Sandåslandet"

 

      Författaren Gunnar Westrin visar bilder och berättar.

 

      Lokal: Medborgarhuset

 

     Gunnar Westrin från Råneå har gjort sig känd som en av landets mest lästa fiskeboksförfattare och uppskattad

     föreläsare. Han har rest många varv runt jorden och fiskat i de mest avlägsna drömvatten. 

     Måndagen den 2 december kommer författaren och globetrottern Gunnar Westrin att avhålla sin föreläsning 

    ”Nätter och dagar på Sandåslandet”. Han kommer att dra kontentan av ett äventyrligt liv bland fjällen, vid

     strömmarna och vid lägereldarna. Miljöerna måste fungera för att fisket ska bli fullödigt.     

     missa inte chansen att höra en föreläsare som gjort sig känd som en livfull betraktare av svenskt och

     internationellt sportfiske och intressanta miljöer.

 

  

     20.00 Konsert:   ODE

 

     Ove Linder , Emilia Amper och dan svensson spelar folkmusik med influenser från

     Sverige, Västafrika, Brasilien och Iran.

 

     www.musikcentrum.se/artist/ode‎

 

     Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 


 

  Tisdag 3 december

 

    10.00 - 14.00 Designa natten

    Workshop: knytdockor

 

    Slöjdinspiratör Eva Öhrling lär oss göra knytdockor.

    Från 7 år.

 

    Lokal: Gårdbyskolans textilslöjd

 

 

     11.00 - 13.00 Workshop: trumning

 

     Abdoulaye Camara med grupp

 

     Lokal: Gårdbyskolans gymnastiksal

 

 

     12.00 Konstmodul 3

 

 

 

     14.00 Minoriteter i Europa

 

     Occitaner i Frankrike presenteras av Anne Clément och Jean Hébrard, Gargamela Théâtre, Frankrike

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

      14.00 - 17.00 Workshop: Afrikansk dans

 

      Abdoulaye Camara med grupp

 

      Lokal: Gårdbyskolans gymnastiksal.

 

 

     17.30 Minoriteter i Europa

 

     Programmet om Katarina Taikon utgår och ersätta av

 

     Occitaner Anne Clément och Jean Hébrard, Gargamela Théâtre, Frankrike och Maj-Siri Österling.

   

    Lokal: Medborgarhuset

   

   

 

 

     19.30 Konsert:  trio d'amani

 

     Mats Hjortborg: violin

     Daniel Furugren: cello

     Nina Sandell:  viola/piano

 

    Spelar blandad repertoar som stråktrio och pianotrio. Allt från klassiskt till tango och pop.

   

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

     21.00 Konsert: Jelena Jakubovitch

 

     framför rysk-romsk musik.

 

     Lokal: Korpilombolo kyrka.

 

 

 


 

  Onsdag 4 december

 

     10.00 - 14.00 Designa natten

     Workshop: broderi

 

     slöjdinspiratören Eva Öhrling lär oss mer om broderi

     Från 7 år

   

     Lokal: Gårdbyskolan textilslöjd

 

 

     15.00 Minoriteter i Europa

 

     Occitaner i Frankrike presenteras av Anne Clément och Jean Hébrard, Gargamela Théâtre, Frankrike

   

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

      16.00 - 19.00 Nattfestivalen inleder serien "Drömmar i Världsreligionernas Urkunder".

 

      I år: Drömmar i Bibeln: Faraos dröm i Gamla Testamentet.

 

     Workshops, rundabordssamtal.

 

     Olika trosriktningar presenterar sina tolkningar av Faraos dröm som Josef tydde.

    

     Medverkande: Kaarlo Kult, Svenska kyrkan, Anders Alapää, Korpilombolo gudstjänstgemenskap.

     Programmet avslutas med rundabordssamtal.

 

     Lokal: Församlingsgården

 

 

    19.15 Konsert: Julmusikcafé

 

    Musikcafé med gruppen  Lords And Ladies från Solviks Folkhögskola.

 

    Lokal: Församlingsgården

 

 

    20.30 Konstmodul 4

 

    Lokal: Församlingsgården

 

 

    21.00 Konsert: "På väg till Korpilombolo"

 

    Medverkande: Sofia Mikko och Anders Salomonsson

  

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 


 

  Torsdag 5 december

 

     09.00 - 14.30 Konstmodul 5

 

     Lokal: Gårdbyskolan

 

 

    10.00 - 14.00 Designa natten

                          Workshop; drömfångare

 

     slöjdinspiratör Ewa Öhrling lär oss göra drömfångare

     Från 12 år

 

     Lokal: Gårdbyskolans textilslöjd

 

 

    18.00 Teater: Med små, små steg

   

    En personlig berättelse om livets resa och att våga gå sin egen väg.

    Musik av Piazolla,Porter och Puccini.

 

    av och med Pia Karin Helsing

 

    www.piakarinhelsing.com

 

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

    20.00 Konsert:  "Aire de Vida".

 

    Flamencokonsert med Ellen Pontara , Pia Pohjakallio och Per Lenner.

 

    Lokal: Medborgarhuset

 

  

 


 

  Fredag 6 december

 

  

     10.00 - 12.00 Workshop: flamenco

 

     Ellen Pontara, Pia Pohjakallio och Per Lenner lär ut hur man dansar flamenco.

     Från 10 år

    

      Lokal: Gårdbyskolan 

 

     11.30 Konstmodul 6

 

     Lokal: Kulturhuset

 

    

     12.00 Soppoesi

 

    Lokal: Kulturhuset

 

 

     16.00- 19.00 Dans

 

     Reindeers spelar upp till dans.

  

     Lokal: Gårdbyskolans gymnastiksal

 

   

    17.00 - 19.00 Finnmix från Korpilombolo

    

    Direktsändning i Sveriges Radio P4

 

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

  

    19.00 Konsert: Pajala Tatawin

 

              Ett möte mellan arabiska och tornedalska toner.

              http://www.youtube.com/watch?v=LppnULtpo34

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

     21.00 Konsert: "Nattens romantiska drömmar"

 

     Pia Karin Helsing och  konsertpianisten Helge Kjekshus

  

     Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 


 

  Lördag 7 december 

 

     13.00 Filmpremiär: "Origin - a window towards voices"

 

    En film av Ellen Pontaraoch Roland Pantze.

    Den skildrar två olika sånguttryck och ursprung, jojken och flamencosången.

 

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

     14.00 Konstmodul 7

 

     Lokal: Uusitalogården

 

     

     15.00 - 17.00 Poetry slam 

 

     Gäst: Joakim Jakobsson

 

     Lokal: Uusitalogården

 

 

    18.00 Konsert: Tania Naranjo

  

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

    Tania Naranjo är en unik pianist, sångerska och kompositör med rötter i Chile.

     Hon har under en lång karriär framträtt som solist i symfoniorkestrar och turnerat i Europa och Sydamerika 

     med framstående musiker inom världsmusik, tango och jazz.  

     Hon debuterade som kompositör i hennes album “La industria del miedo” (2011) med Tania Naranjo Latin Trio

     med egna sånger. Hennes musik beskrivs som  läckert, svängigt och personlig och är stark influerad av latinsk

     jazz,   världsmusik och 1900-tals kompositörer som Bartók och Stravinsky.

    Tania har framfört sin musik i hela Sverige, Danmark och i Internationella Festivaler som 

    "Sommartónar” (Färöarna), och “Ethnosfera Festival” Polen (Inspelad av TV Skierniewice) samt i samarbete

    med    Gislaved Orchestra (2011) och Gotlands Sinfonietta (2013)

    Hennes sånger har hörts i Nationella Radion i Sverige, Finland, Polen, Spanien, Österriche, Macedonia, med

    mera. Hon är aktuell med ny skiva och nyskriven musik  i konstellationen “Duo Naranjo-Weurlander”

    www.tanianaranjo.se

 

   

 

     19.30 - ca 22.00 Musik på Medborgarhuset

 

     Jannes Frickeboda

   

     Fartfylld musik blandat med humor i sann tornedalsk anda, allt eller inget.

     Medverkande: Jan Johansson, Fredrik Isaksson och Rolf Digervall.

 

    

     Tallbokören

 

     Eterkropp

 

     Mats Wikström med band bjuder på rock'n roll.

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 


 

  Söndag 8 december

 

     11.00 Film: Sidmakaren från Gielas 

 

     Om tillverkning av björkskidor. Filmad hos Alfred Israelsson i Gielas, Tärna socken.

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

     12.00 - 15.00 Skidor

 

     Medverkande: Toini Gustavsson Rönnlund, vann två OS guld 1968 i Grenoble, Frankrike och Hans Lönnelid.

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

     16.00 Konsert: Pär Sörman

    

     Skådespelaren och musikern Pär sörman presenterar ett Dan Andersson program.

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

   

   17.00 Gasparvandring med konstmodul 8

 

    Plats: Samling vid Kulturhuset

 

 

    20.00 Konsert: Vaimo

   

    En spännande produktion som rör sig i gränslandet mellan det finska, tornadalska och samiska.

 

    Maria Ruottinkoski, sång

    Pia-Maria Holmgren, sång, gitarr

    Christina Lund, bas

    Seppo Härkönen, sång, gitarr

 

    Lokal: Medborgarhuset

    

       


 

 

  Måndag 9 december

 

      10.00 Julkalender

 

     Tornedalsteatern bjuder på julkalender.

 

     Plats: Kulturhuset, utomhus

 

 

     10.00 Konsert: Dan Andersson

 

     Pär Sörman sjunger och berättar om Dan Andersson.

 

     Lokal: Gårdbyskolan

 

 

    14.00 Konsert: Dan Andersson

 

    Pär Sörmansjunger och berättar om Dan Andersson

 

    Lokal: Tallgården

 

 

    13.00 - 15.00 Stagnelius

 

     Johan Erik Stagnelius (1793-1823). En av Sveriges mest betydande författare.

 

     Program i samarbetet med "Sällskapet Erik Johan Stagnelii"

     Föreläsare: Roland Lysell, professor, Institutionen för litteraturvetenskap (Stockholms universitet).

                        Michael Economou, är en svensk kulturskribent och poet/författare. I Michael Economous nya roman

                       ”Erik Johans minne”,  tecknas ett porträtt av vår kanske störste skald, åtminstone under

                        artonhundratalet.

 

     Lokal: Uusitalogården

 

 

     15.30 Konstmodul 9

 

     Lokal: Uusitalogården

 

 

     16.00 Poesiläsning: "Natten är dagens moder "

    

     Uppläsning av Erik Johan Stagnelius dikter.

    

     Lokal: Uusitalogården

 

 

     18.00 Konsert: Trots och tröst

 

     Dråpliga duetter, sirliga melodier och elastiska rytmer med

     Marie Selander och Tuomo Haapala.

 

     Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

     20.00  Som vi skrattat där i bönhuset

 

     är en poetisk och realistisk berättelse om kvinnorna i Grubbnäsudden, byn mellan Kalix och Korpikylä.

     Om vardagsliv och världshändelser, om vänskap och åldrande, om samvarons glädje, om snöstormar och

     storspovar och om ett samhälle i förändring skriver de i unika protokoll från fjorton års egelbundna 

     tisdagsträffar. 

     Glesbygdsfrågor och livsfrågor vävs här samman i en musikalisk rapport från kvinnor vars röster annars sällan

     hörs i offentligheten.

   

     Musik: Daniel Wikslund

     Läsning: Ann-Katrin Tideström

 

     Föreställningen som är  cirka 1 timme lång bygger på boken Som vi skrattat där i bönhuset  ( Black Island

     Books /Ann-Katrin Tideström)

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

  


 

  Tisdag 10 december

 

    10.00 - 17.00 Seminarium: Kulturens betydelse för det attraktiva samhället

        

      Medverkande: Noomi Hedlund, vd Opera Dalhalla, Curt Persson, chef  Norrbottens museum, Karl Petersen,

     kommunalråd Luleå kommun, Anneli Mäkinen, kulturarbetare och Emil Enbuska, kulturarbetare.

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

    17.30 Konstmodul 10

   

     Lokal: Medbrogarhuset

 

 

    18.00 Teater: SMS  från Soppero

 

    En samisk Romeo och Julia historia.

 

     Lokal: Gårdbyskolans gymnastiksal

 

     OBS! Platser måste reserveras, tel 0977-10 000.

 

 

     20.00 Konsert: Ian Honeyman

 

     Brittisk tenor med ett brett register, bjuder på en musikalisk upplevelse.

 

     Lokal: Korpilombolo kyrka

 

     21.30 Film: Varg

 

     Svensk film från 2008  med Peter Stormare.

     Från 7 år

     läs . . .

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

 


 

  Onsdag 11 december

 

   

    10.00 - 14.00 Designa natten

     Workshop: pärlbroderi 

 

    Britta och Margaretha Berglund lär ut hur man gör pärlbroderi.

    Från 10 år.

       

    Lokal:  Gårdbyskolans textilslöjd

 

 

     10.00 - 12.00 Vikten av sömn

 

    Sömnforskarna Sonja Sulkava och Vilma Aho, Helsingfors universitet, Finland.

 

    Lokal: Uusitalogården

 

 

     12.00 Konstmodul 11

 

     Lokal: Uusitalogården

 

 

 

    13.00 - 15.00 Nattfestivalens serie"Drömteori" inleds i år med psykoanalysens grundare Sigmund  Freud

                          ( 1856 - 1939). Freuds mest kända verk "Drömtydning (Die Traumdeutung, 1900) kommer att

                          stå i fokus. 

                            Stephan Hau, professor vid Psykologiska Institutionen vid Stockholms Universitet, berättar om

                          drömteorin.

 

     Lokal: Uusitalogården  

 

   

     17.00 - 17.30 Teater: Drömsjukhuset

 

    Kulturskolans mellanstadiegrupp spelar.

    Regi: Alf Klippmark.

 

    Lokal: Medborgarhuset

 

   

    18.00 - 20.00 Tidholms x 3

 

     Författarna Po Tidholm,Thomas Tidholm och Anna-Clara  Tidholm berättar om sina författarskap.

     Musik: Daniel Wikslund 

 

 

    Solnedgång i kolonin

 

    Po Tidholm, journalist och kulturkritiker, berättar om sin bok ”Norrland, essäer och reportage”

 

  

    Obevakade ögonblick

 

    Thomas Tidholm, poet och författare, läser ur sina verk

 

 

    Drömmar om samtiden

 

    Anna-Clara Tidholm, illustratör och författare, läser samplade texter

 

    Lokal: Uusitalogården

 

 

    20.30 Konsert: Ruuskanen Railio Duo

    

     Maija Ruuskanen och Veera Railio, mångsidiga artister från Helsingfors, Finland avslutar dagen.

 

     Lokal: Korpilombolo kyrka

 

      www.ruuskanenrailio.com

 

      www.facebook.com/ruuskanenrailioduo

 

      www.maijaruuskanen.com

 

      www.veerarailio.com

 

  


 

  Torsdag 12 december

 

 

    09.00 - 11.00 Workshop: tvättbräda 

 

    Nikolai Lindholm lär ut hur man spelar på en tvättbräda.

    Från 7 år.

 

     Lokal: Gårdbyskolan

 

 

    10.00 - 14.00 Designa natten

    Workshop: pärlbroderi

 

     Britta och Margaretha Berglund lär ut hur man gör pärlbroderi.

     Från 10 år.

 

     Lokal: Gårdbyskolans textilslöjd

 

     12.00 Konstmodul 12

 

     Plats: de Greiffparken

 

 

    13.00 - 15.00 Sova bör man?

 

    Holger Hole, universitetslektor, Tromsö universitet, Norge och

    John Gustavsen, författare och frilansjournalist, Tromsö, Norge

 

    Lokal: Uusitalogården

 

 

    18.00 Urplex

   

    En performance utomhus med en isig installation kombinerad med video.

    Lisa Stenberg och Meri Nikula, Norge/Finland

 

    Plats: Kulturhuset.

 

 

    20.00 Konsert: Riksspelemännen

 

    Daniel Wikslund och Fredrik Isaksson

 

     Lokal: Medborgarhuset

 


 

   Fredag 13 december

 

    09.00 Lucia

 

     Traditionellt luciafirande med Gårdbyskolans elever m fl

 

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

    12.00  Konstmodul 13

 

    Plats: Torget

 

 

    13.00 Matinéfilm: Monsters university

    Från 7 år

 

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

    17.30 Auktion till  Lucia.

 

    Kyrkliga Syföreningens auktion till Lucia. Handarbeten och fikabröd auktioneras ut. Lotteri- och fikaförsäljning

    med mera till förmån för välgörande ändamål.

 

    Lokal: Församlingsgården

 

 

       20.00 Konsert: Trio Katjing 

 

      Svänggänget Trio Katjing förstärkta med Bengt Granberg

 

      Lokal: Medborgarhuset

 

 

 

     21.30 Konsert: Tjottaheiti Express

 

     Daniel Wikslund; Mats Dimming, Nikolai Lindholm och Torsten Olsson bjuder på en musikberättelse

     med spänning och humor.

 

     Lokal: Medborgarhuset

 

En musikberättelse med spänning och humor.

 

Hur hamnade gummistövlarna i det svarta hålet på en myr i Lappland och liftaren med Moctezumas guldägg i Mexiko? Vad gör den döde mannen som gäst på sin egen begravning och en gammal älg i en dragkamp med en gräsklippare? Varför guppar den röda biljardbollen i en plastcocktail och varför fortsätter vi att längta?


Mats, en mycket lång och hängiven basist med det största skägget söder om trädgränsen.


Nikolai, med tvättbräda, fagott och Rock n' Roll-attityd är han folkmusikens svar på Mick Jagger.

Torsten, ett hemmabygge som krupit upp ur urmarken och gått den långa vägen med gitarren som bästa vän.

Daniel, Sveriges nordligaste Riksspelman som man aldrig glömmer om man en gång mött honom.

 

 

 

   

 


 

Musik

 

1 december

 

20.00 Antonio Charry Quartet i Medborgarhuset

21.00 "Vingar i natten"med Eva Casserstedt i Korpilombolo kyrka

 

2 december

 

14.00 Trio d´amani på Tallgården.

16.00 Trumkonsert med Abdoulaye Camara i Medborgarhuset.

20.00 ODE i Korpilombolo kyrka.

 

 

3 december

 

19.30 Trio d´amani i Korpilombolo kyrka.

21.00 Jelena Jakubovitch i Korpilombolo kyrka.

 

 

4 december

 

19.15 Julmusikcafé i Församlingsgården

Musikgruppen Lords And Ladies

från Solviks Folkhögskola underhåller.

 

21.00 "På väg till Korpilombolo" med Sofia Mikko och Anders Salomonsson i Korpilombolo kyrka.

 

5 december

 

20.00 Aire de vida flamencokonert med Ellen Pontara i Medborgarhuset.

 

6 december

 

19.00 Pajala Tatawin i Medborgarhuset.

21.00 Nattens romantiska drömmar

med Pia-Karin Helsing och Helge Kjekshus

i Korpilombolo kyrka.

 

7 december

 

18.00 Tanja Naranjo i Korpilombolo kyrka.

19.30 - ca 22.00  Jannes Frickeboda, Tallbokören och  Eterkropp i Medborgarhuset.

 

8 december

 

16.00 Per Sörman sjunger Dan Andersson i Medborgarhuset.

20.00 Vaimo i Medborgarhuset.

 

9 december

 

10.00 Per Sörman om Dan Andersson på Gårdbyskolan.

14.00 Per Sörman om Dan Andersson på Tallgården.

18.00 "Trots och tröst" med Marie Selander och Tuomo Haapala

i Korpilombolo kyrka.

 

10 december

 

20.00 Konsert med Ian Honeyman, brittisk tenor i Korpilombolo kyrka.

 

11 december

 

20.30 Ruuskanen Railio Duo i Korpilombolo kyrka.

 

12 december

 

20.00 Riksspelemännen Daniel Wikslund och Fredrik Isaksson i Medborgarhuset.

 

13 december

 

 

20.00 Trio Katjing och Bengt Granberg i Kulturhuset

21.30 Tjottaheiti Express i Medborgarhuset.

 

* * * * * * * * * * * * * * * 

 

Teater

 

4 december

 

15.00 Occitaner från Frankrike i Medborgarhuset.

 

5 december

 

18.00 Med små små steg med Pia-Karin Helsing i Korpilombolo kyrka.

 

9 december

 

20.00 Som vi skrattat där i bönhuset med Ann-Katrin Tideström i Medborgarhuset.

 

10 december

 

18.00 SMS från Soppero i Gårdbyskolans gymnastiksal. (Platser måste reserveras tel 0977 10 000.)

 

11 december

 

17.00 - 17.30 Sömnsjukhuset med Kulturskolans mellanstadiegrupp i Medborgarhuset.

 

* * * * * * * * * * * * * * *

 

Konst

 

Utställningar som pågår under hela festivalen 1 - 13 december

 

 

"Isen håller - inte"

"I väntan på vargarna"

 

Konstnär Maj-Siri Österling

 

Lokal: Medborgarhuset, danslokalen

 

*

 

"Dröm och verklighet" 

 

Konstnär Dagny Mikko

 

LokaL: Medborgarhuset, övreplan

 

* 

Drömmar 

 

Konstnär Imran Rezai

 

Lokal: Medborgarhuset, övreplan

 

* 

 

Kometen

 

Konstnär Peter Bekcic

 

Lokal: Kulturhuset

* 

 

"Enlighten" 

 

Konstnär Erika Pardo Skoug

 

Lokal: Medborgarhuset, danslokalen

* 

 

"Hemslöjden 130 år"

 

Lokal: Tallgården, PRO lokalen

*

 

"Mandala"

 

Konstnär Viktor Lindbäck

 

Lokal: Kulturhuset

 

Designa natten

 

Konstnärer: Elin Laaksonen, Tuula Taavo och

Emma och Vilhelm Flodén

 

Lokal: Kulturhuset

 

12 december

 

18.00 Urplex

 

En ljudperformance utomhus med en isig installation kombinerad med video.

 

Lisa Stenberg och Meri Nikula, Norge/Finland

 

Plats: Kulturhuset

 

 * * * * * * * * * * * * * * *

 

 

Design

 

2 december

 

10.00 - 14.00 Workshop: Kalejdoskop

Viktor Lindbäck visar hur man bygger kalejdoskop

i Gårdbyskolans textilslöjd.

Från 12 år

*

14.00 - 15.30 Mandalas och fraktalgeometri.

Viktor Lindbäck berättar och visar i Gårdbyskolan.

*

3 december

 

10.00 - 14.00 Workshop: Knytdockor

Slöjdinspiratör lär oss göra knytdockor

i Gårdbyskolans textilslöjd.

Från 7 år

*

4 december

 

10.00 - 14.00 Workshp: broderi 

Slöjdinspiratör lär oss mer om broderi

i Gårdbyskolans textilslöjd.

Från 7 år

 

 5 december

 

10.00 - 14.00 Workshop: drömfångare

Slöjdinspiratör Evw Öhrling lär oss göra drömfångare

I Gårdbyskolans textilslöjd.

Från 12 år

 

11 december

 

10.00 - 14.00 Workshop: pärlbroderi

Britta och Margartha Berglund lär ut hur man gör pärlbroderi

i Gårdbyskolans textilslöjd

Från 10 år

*

"Designa natten"

 

Konstnärer Elin Laaksonen, Tuula Taavo och

Emma och Vilhelm Flodén

 

Lokal: Kulturhuset

 

* * * * * * * * * * *

 

Vetenskap

 

1 december

 14.00 - 16.00 Vargseminarium i Medborgarhuset

 

medverkande författaren Mervi Laaksonen, Finland

viltforskaren Ilpo Kojola, Finland

 

 

3 december

 

14.00 Minoriteter i Europa

 

Occitanerna i Frankrike presenteras av Anne Clémant och Jean Hébrard,

Gargamela Théâtre, Frankrike i Medborgarhuset.

 

4 december

 

15.00 Minoriteter i Europa

 

Occitanerna i Frankrike presenteras av Anne Clémant och Jean Hébrard,

Gargamela Théâtre, Frankrike i Medborgarhuset.

 

10 december

 

 10.00 - 17.00 Seminarium: Kulturens betydelse för det attraktiva samhället

i Medborgarhuset

 

Medverkande: Karl Petersen, Curt Persson, Noomi Hedlund, Anneli Mäkinen, Emil Enbuska.

 

11 december

 

10.00 - 12.00 Vikten av sömn i Uusitalogården

 

Medverkande: sömnforskarna Sonja Sulkava och Vilma Aho, Helsingfors universitet, Finland

 *

13.00 - 15.00 Drömteori i Uusitalogården

 

Stephan Hau, professor, Stockholms universitet berättar. 

 

* * * * * * * * * * *  

Film

 

7 december

 

13.00 Filmpremiär: Origins - a window towards voices

Ellen Pontara och Roland Pantze presenterar sin film

i Medborgarhuset.

 

8 december

 

11.00 Film: Skidmakaren från Gielas

Om tillverkning av björkskidor. Filmad hos Alfred Israelsson i Gielas, Tärna socken.

Medborgarhuset

 

10 december

 

21.30 Film: Varg 

Svensk film från 2008 med Peter Stormare.

Från 7 år

Medborgarhuset

 

13 december

 

13.00 Matinéfilm: Monsters university

Från 7 år

Medborgarhuset

 

 

Filosofi

 

 11 december

 

13.00 - 15.00 Drömteori i Uusitalogården

 

Stephan Hau,  professor vid Stockolms universitet

 

12 december

 

13.00 - 15.00  "Sova bör man?"  i Uusitalogården

 

Medverkande: Holger Hole och John Gustavsen, Tromsö, Norge.

 

* * * * * * * * * * *

  

Litteratur

 

2 december

 

18.00 "Nätter och dagar på Sandåslandet" i Medborgarhuset

 

Författaren Gunnar Westrin medverkar.

 

3 december

 

17.30 Minoriteter i Europa i Medborgarhuset

 

 Occitaner i Frankrike presenteras.

 

4 december

 

15.00 Minoriteter i Europa i Medborgarhuset

 

 Occitaner i Frankrike presenteras.

 

8 december

 

16.00 Pär Sörman presenterar Dan Andersson i Medborgarhuset.

 

9 december

 

10.00 Pär Sörman presenterar Dan Andersson på Gårdbyskolan. 

13.00- 15.00 Om Stagnelius i Uusitalogården

 

Medverkande: Michael Economou, kulturskribent och

Roland Lysell, professor vid Stockholms universitet.

 *

16.00 Poesiläsning: "Natten är dagens moder"

 

Uppläsning av dikter.

 

11 december

 

13.00 - 15.00 Drömteori i Uusitalogården

 

 Stephan Hau, professor vid Stockholms universitet

18.00 - 20.00 Tidholms i Uusitalogården

 

Författarna Thomas Tidholm, Anna-Clara Tidholm och Po Tidholm berättar om sina författarskap.