Program 2014

 

 

 

29 november - 2 december

program för symposiet

 

Andra internationella symposiet om León de Greiff.

 

Natten i León de Greiffs författarskap.

 

" Gäster direkt från Colombia"

 

Hernando Salcedo Fidalgo
Nathalia Ortiz Barbosa
Santiago Gardeazábal
José Fernando Henao Cuadros
Luis Fernando Macias Zuluaga
Hernando Cabarcas Antequera
Andrés F Galeano
Inés Victoria Sabatini
Jorge Enrique Borja Alvarado

Ramona Mendoza Ortis

Michel Salazar Tejeda

Oscar Daniel Galeano Tamayo

Sara Angel

 


Julian Vasquez, Stockholms universitet

Javier Charry, Stockholms universitet

Luis Sanchez, Stockholm

Mateo Molano, Berlin

kommer att medverka i symposiet om Natten i León de Greiffs författarskap.

 


 

    Lördag 29 november

 

    10.00 Symposium: Natten i León de Greiffs författarskap

   Lokal: Församlingsgården

 

 


 

 

    Söndag 30 november

   10.00 Symposium: Natten i León de Greiffs författarskap

    Lokal: Församlingsgården

 

 


 

 Måndag 1 december

 

   10.00 Symposium: Natten i León de Greiffs författarskap.

    Lokal: Församlingsgården

 

 

   09.00 - 12.00 Skolföreläsning:

   Drömmen om en tillvaro fri från våld-

   hedersrelaterat våld och förtryck - hedersrelaterat våld. Vad behöver vi veta?

   Föreläsare: Devin Rexvid, Umeå universitet.

    Plats: Gårdbyskolan

 

 

   Jubileums föreställning

 

   14.00 Teater:  Gaspar kommer till Korpilombolo

     Affes teatergrupp, Gårdbyskolans danselever och Tallbokören

   Regi: Alf Klippmark

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

  18.00 Invigning av 10:e European Festival of the Night.

 

   Invigningstalare: Sra Victoriana Mejía, Colombias ambassadör,

   landshövding  Sven-Erik Österberg

    Plats: Kulturhuset

  

   18.00 Vernissage

    Lokal: Kulturhuset

 

    19.00 Vernissage

   Lokal: Medborgarhuset

 

 

 

   20.30 Invigningskonsert:

 

   Inés Sabatini, Argentina

   Jorge Borja, Colombia

   Daniel Wikslund, Tjautjas, Sverige

   Pia-Karin Helsing,

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 


 

 

Tisdag 2 december

 

   10.00 Symposium: Natten i León de Greiffs författarskap.

    Lokal: Församlingsgården

 

 

    Från 08.30 Saga under stora granen

    Sagor för barn och vuxna

    Ulla Bergström läser.

     Plats: under stora julgranen på Bergvägen

 

    

   13.00 Skrivarstuga

   med Ann -Katrin Tideström

   Lokal: Uusitalogården

 

 

   18.00 Konsert: Echoes of Autumn

   Norrbotten NEO framför en hyllningskonsert till den finska kompositören 

   och Polarprisvinnaren Kaija Saariaho

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

   19.30 Gasparvandring

 

    Startar utanför Församlingsgården och avslutasUusitalogården.

 

 

   21.00 "Uninäytelmä"

   Mona Mörtlund läser ur sin översättning av August Strindbergs "Ett drömspel".

   Pia-Karin Hellsing spelar cello.

    Lokal: Uusitalogården

 

 

   "Morgonnatt"

    

   "Efter två kritikerrosade diktsamlingar är Mona Mörtlund tillbaka med sin tredje diktsamling, 
     Morgonnatt. Uppbrott och sorg och en ständig förundran över livets mirakel är de teman hon
     denna gång kretsar kring."

 

    Mona Mörtlund läser.

    Pia-Karin Hellsing spelar cello.

     Lokal: Uusitalogården

 

 

 


 

 

 

Onsdag 3 december

 

    09.00  "Den fula Ankungen" 

    med Daniel Wikslund och Fanny Kivimäki.

     Lokal: Gårdbyskolan

 

   

    12.00 Soppoesi

    Kom och avnjut lite poesi till dagens soppa

     Lokal: Kulturhuset

  

 

    15.00 - 18.00 Motionsdans

    Kom och dansa till Lasse och Tallbokören

     Lokal: Gårdbyskolans gymnastiksal

 

 

     18.00 Teater: Julsaga

    Föreställning med Gårdbyskolans teatergrupp

    Regi: Alf Klippmark

    Lokal: Medborgarhuset

     

    

   19.00 Konsert: "Folkrock från Lappland"

   med Johan Piribauer, Jonas Strandgård, Ronald Vikström och Maud Rombe.

    Lokal: Kulturhuset

 

 

    20.00 Film: The Summit

   Brittisk dokumentärfilm från 2013

   Speltid: 95 minuter

    Åldersgräns: från 15 år

    Lokal: Medborgarhuset

 


 

 

Torsdag 4 december

 

 

   10. 00 Teater: A:sta ö:hön med ugglan och renen

   Julkalender med Tornedalsteatern

   Från 1 år

   Plats: bakom Kulturhuset

 

 

   12.00 Teatteriääventyyri

   Daniel Särkijärvi tar oss med på ett teateräventyr

   Plats: Gårdbyskolan

 

 

    Nattens djur:

   Lappugglan, visdomen och nattögon

 

    13.30 Skogens livsmiljö

    Olle Andersson visar bilder och berättar.

    Lokal: Uusitalogården

 

    16.00 Lappugglan

   Laila Spik berättar om lappugglan

    Lokal: Uusitalogården

 

 

   18.00 Poesi: "Tjädern spelar i gryningen"

    Poesi och bilder Leif Larsson

   Musik Henry Fängvall

     Lokal: Uusitalogården

    

    13.30 - 19.00 Solveig Larsson visar vantar.

    Det finns möjlighet att köpa vantar.

    Lokal: Uusitalogården

 

 

    15.00 - 19.00 Designa natten

    Workshop: Gaspardockor med slöjdinspiratör Eva Öhrling,

 

    Norrbottens läns hemslöjdsförening

 

    Lokal: Uusitalogården

 

 

 

   20.00 Konsert: Surunmaa,

   Viktor Fors Mäntyranta och Anders Fischer spelar

   Daniel Särkijärvi berättar om glädjen för meänkieli.

    Lokal: Medborgarhuset

 

 


  

 

Fredag 5 december

 

  08.30 - 13.00 Leikkiä ja hauskaa 

  Daniel Särkijärvi leker och har roligt tillsammans med små och stora barn

   Plats: Gårdbyskolan

 

 

    08.30 - 13.00 Designa natten

    Workshop: Gaspardockor

    Tillverkning av Gaspardockor under ledning av slöjdinspiratör Eva Öhrling,

    Norrbottens läns hemslöjdsförening 

    Lokal: Gårdbyskolans bildsal

 

 

   10.00 Narkolepsi

   Anna-Helena Saariaho, forskare vid Helsingfors universitet, föreläser om narkolepsi.

   Tolkning till svenska, Anneli Mäkinen.

    Lokal: Uusitalogården

 

 

  13.00 "Nattligt buller"

   Barbara Canlon  professor i hörselfysiologi vid Karolinska Institutet föreläser.

   Lokal: Uusitalogården

 

   15.00 - 16.30 Eftermiddag i P4 Norrbotten

   sänder den 5 december från Korpilombolo. 

   Programledare Lena Callne,

   som  sedan även medverkar i Finnmix som gästprogramledare.

   Lokal: Medborgarhuset.

 

 

   17.00 - 19.00 Finnmix med Bertil Isaksson och Pekka Kenttälä

   Ta chansen att vara med i direktsändning i Sveriges Radio P4.

   Lokal: Medborgarhuset

 

  

   20.00 Måltid:

            Gaspars internationella kulinariska upplevelse.

    Bokning: 070 77 87 087 eller 0977 10 000.

    Pris: 250 SEK

    Sista anmälningsdag 2 december

     Lokal: Kulturhuset

 

 


 

 

Lördag 6 december

 

  10.00 - 16.00 Workshop:

  uggleworkshop med Katarina Angeria, Maria Huhmarniemi, Katri Puranen och Sofia Waara,

   från 10 år

   Lokal: Gårdbyskolans textilslöjd

 

 

   13.00 Sömn: En perfekt natt

 

   Varför sover vi egentligen?

   Hur är det möjligt att mörda  i sömnen? 

   Kan fyra timmars nattsömn räcka?

   Varför är vissa drömmar så märkliga?

 

   Journalisten Björn Hedensjö berättar

   Lokal: Uusitalogården

 

 

     15.00 Konsert: Midvinternattsdrömmar  Talviyönunelmia

   Pajala dragspelsgille

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

   17.00 - 19.00 "Ett manus blir till"


   Korande av vinnaren i Tornedalsteaterns manusskrivartävling/kurs
   * Samtal om skrivandets process
   * Reading - uppläsning ur manus
   * Vinnaren offentliggörs

    Lokal: Uusitalogården 

 

 

   20.00 Konsert: Nocturne

   Pia-Karin Hellsing och konsertpianisten Helge Kjekshus

   Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

   21.30 Konsert: Gruvorkestern

    Lokal: Kulturhuset

 


 

 

Söndag 7 december

 

   13.00 Konsert: Rolands spelmän

    Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

  OBS! Psykodrama inställd på grund av sjukdom! OBS! 

  14.00 - 17.00 Psykodrama med Gretel Güthlein och Viveka Palo 

 

  Vad betyder dina drömmar?

  Ett sätt att ta reda på det är genom psykodrama.

  När du behöver klarhet, komma till beslut, utveckla kompetens,

  förstå dig själv och andra kan dina drömmar vara en utgångspunkt till detta.

  Föreläsningen omfattar två timmar.

  Under den första timmen berättar vi om ursprunget till Morenos idéer

  och hur psykodrama fungerar idag.

  Efter pausen ger vi under den andra timmen ett exempel på hur en dröm kan användas i 

  psykodrama.

  Publiken kan inbjudas att påverka drömdramats regi. 

  Vi kommer också att, efter föredraget bjuda på en timmes diskussion och/eller enskilda samtal.

  Grethel Gütlein, bildpedagog och psykodramaregissör

  Viveca Palo, pedagog och psykodramastuderande.

   

   Anmälan till info@nightfestival.se,. tel 0977 10 000 eller 070 32 50 323

   Begränsat antal platser.

   Kostnad 250 kr/person.

   Lokal: Uusitalogården

 

 

   15.00  Konsert: Trio Trifolium www.youtube.com

   Pia-Karin Helsing, sång, violin och cello

   Tommy Lakso, gitarr

   Hanz de Waard, kontrabas

   Lokal: Medborgarhuset

 

 

    17.00 Konsert: Trio KaTjing www.youtube.com

    Kicki Enqvist, Tommy Lakso, Gert Dahlström

    Stort band i litet format.

    Gäst: Bengt Granberg

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

    18.00 Uggleperformance

    Katariina Angeria, Maria Huhmarniemi, Sofia Waara och Katri Puranen.

     Lokal: Uusitalogården, utomhus

 

 

     19.30 Film: Möten i skymningen

    Svensk långfilm från 1957

    Speltid: 94 min

    Åldersgräns: från 15 år

    Lokal: Medborgarhuset

 

 


 

  

Måndag 8 december

 

 

   08.30 "Clown Ante" 

   Andrej Rodikov roar Gårdbyskolans elever och personal

    Plats: Gårdbyskolan

    www.clownante.se/

    www.youtube.com/watch?v=MUYy0fGtVYM

 

 

     10.00 Skrivarstuga

    med Ann-Katrin Tideström

    Lokal: Uusitalogården

 

   

     12.00 Konsert: Jannes Frickeboda

    Plats: Medborgarhuset

 

 

    14.00 Film: Mina drömmars stad

    Svensk långfilm från 1976

    Speltid: 168 min

    Åldersgräns: från 11 år

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

     20.00 Konsert: "Under asfalten ett fjäll" läs mer...

               Inställd pga sjukdom!

    Giron Sámi Teáhter med Mimie och Maxida Märak med rötter i Lilla Lule Älvdal

    Lokal: Medborgarhuset

 

 


 

 

 Tisdag 9 december

 

 

     08.30 Film: Bamse och Tjuvstaden 

     Bamse, Lille Skutt och Skalman ger sig ut på äventyr

     som tar dem genom Trollskogen till Tjuvarnas stad

     för att rädda Farmor från den skurkaktige räven

     Reinard Räv.

     Svensk film från 2014

     Speltid: 70 min

     Åldersgräns: Barntillåten

     Lokal: Medborgarhuset

   

     10.00  "I have a dream" Martin Luther King.

 

     Drömmar och det framtida samhället,

     "Grålysning"

 

    Holger Hole, unversitetslektor, Tromsö universitet

    och John Gustavsen, författare och frilansjournalist, Tromsö

     Lokal: Uusitalogården

 

 

     12.00 Natt i Europa 

     Presentation av Gårdbyskolans elevers arbete om första världskriget

     Plats: Gårdbyskolan

 

 

    16.00 Film: Under en annan himmel

    Norsk film av Anstein Mikkelsen

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

     18.00 Konsert: Per Ödberg och Dan Johansson duo

    levererar luftiga jazzimprovisationer med inspiration av Chet Baker och Stan Gets.

    Lokal: Kulturhuset

   

    http://www.youtube.com/watch?v=m6OvnqTm3eg

    www,perodberg.com

    läs mer...

  

    20.00 Konsert: Gospel

    Gunnar Andersson med musiker.

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 


 

 

  Onsdag 10 december

 

 

   10.00 Per Anders Fogelström

   Föreläsning med Karl-Olof Andersson, Per Anders Fogelströmsällskapet 

    Lokal: Uusitalogården

 

   10.00 Teater: Julsaga

   Skolföreställning med Gårdbyskolans teaterelever

   Regi: Alf Klippmark

   Lokal: Medborgarhuset

 

    13.00  "Grålysning"

    Holger Hole, universitetslektor, Tromsö universitet

    och John Gustavsen, författare och frilansjournalist, Tromsö

      Lokal: Uusitalogården

 

 

   16.00  "Drömteori" 

 

   Carl Gustav Jung, 1875-1961, gundare av den s k "Analytical Psychology"

   föreläsare professor Stephan Hau, Psykologiska Institutionen vid Stockholms universitet.

   Lokal: Uusitalogården

 

 

   18.00 Konsert: Albedo

   Erik Henriksson, gitarr.

   Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

   20.00 Konsert: Nattens sånger

   Kristian Anttila, Niko Valkeapää och Dennis Kalla

   lyssna...

    Lokal: Medborgarhuset

 

 


 

 

Torsdag 11 december

 

 

    09.00 Teater: Monsterkonster 

    Dockteater med Margareta Selander

    Ålder 3 - 10 år.

    Plats: Gårdbyskolan

 

    10.00 - 16.00 Seminarium Korpilombolo

     program...

    Seminarium om Korpilombolo - dåtid, nutid och framtid, föreläsningar, musik och film.

     Boken om Korpilombolo.

    Medverkande: Irma Ridbäck; Erling Wande, Robert Pohjanen och Christer Öberg.

     Lokal: Församlingsgården

 

     18.00 Konsert: Lys i mörkertia

     Annika och Mats Nygård och Jörgen Wennström.

      Lokal: Medborgarhuset

 

     20.30 Konsert: Anewal

    Musik med trio Anewal

    Tuareger läs mer...

     Lokal: Medborgarhuset

 

 


 

 

 Fredag 12 december

 

    09.00 Lucia

    Traditionellt luciafirande med Gårdbyskolans elever.

    Lokal: Korpilombolo kyrka

 

     15.00 "Korpilombolo kyrka - för folket av folket"

      föreläsning av Britt-Inger Johansson, Uppsala universitet

      Lokal: Korpilombol kyrka

 

      17.00  Måltid:

            Gaspars internationella kulinariska upplevelse.

 

     Bokning: 070 77 87 087 eller 0977 10 000.

     Pris: 250 SEK

     Sista anmälningsdag 9 december.

      Lokal: Kulturhuset

 

 

       20.00 Konsert: RajRaj band "15 år"

     Biljettpris 200 SEK

     Bokning tel. 0977 10 000

     Lokal: Medborgarhuset

 


 

 

 

Lördag 13 december

 

    10.00 - 18.00 Annorlika

   Utställning av dräkter från olika delar av världen.

    Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

    12.00 Dansföreställning: Skator och sparvar

    Dansföreställning med Balkandansarna och Gellmalaget

     Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

  En hyllning till den globala mångfalden genom dans och klädkultur i samarbete med Norrbottens läns landsting        och Folkdansringen Övre Norrland.

  Dansföreställningen Skator och sparvar visas i anslutning till utställningen Annorlika av dansare från

  Gellmalaget, Gällivare-Malmberget, och Balkandansarna, Luleå Hembygdsgille.

 

  Danstraditioner från olika länder och olika kulturer - hur olika är de egentligen?

  Här har vi sökt likheter i musiken, rytmen och dansstegen.

 

  I den första delen tråcklar vi med fötterna. Vi tråcklar framför eller bakom, somt är likt och somt är olikt i en      

  Engelska från Sörbyn och en Hasapikos från Grekland.

  I den andra delen dansar vi schottis: Ett par schottisar från Luleåtrakten, en variant från Norge och en Rumänsk

  Klezmer, det ser egentligen ganska lika ut.

  Så en variant av den  tusenåriga, allra första dansen: pilgrimsdans, långdans, den lätta dansen.. kärt barn har  

  många namn. Här blir det en folklig variant från Albanien och två versioner av den senare utvecklingen av 

  dansen  nämligen foxtrot.

  Vi vill avsluta med en lugn Tsamikos från Grekland, i samarbete med en fin svensk folklig menuett.

   "Ett fantastiskt roligt samarbete mellan Gellmalaget och Balkandansarna, härlig musik och glada människor - 

   klart sevärt! De svartvita "skatorna" från främmande land blandas med de ursvenska "sparvarna", förbrödring så

   det förslår och "de  där" är inte så annorlunda som man kunde tro..."

 

 

    13.00 Teater: "Tjära människa" pjäs om Vilho Ollikainen

    Janne Johanssons tolkning om Vilho Ollikainen 

    Biljettpris 150 SEK

    Bokning tel. 0977 10 000

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

     14.30  Dansföreställning: Skator och sparvar

    Dansföreställning med Balkandansarna och Gellmalaget

    Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

 

     15.00 - 18.00 Luciaauktion

    Kyrkliga syföreningen auktionerar ut handarbeten, fikabröd m m.

    Lotteri- och fikaförsäljning till förmån för välgörande ändamål. 

    Lokal: Församlingsgården

 

   

     Jubileums föreställning

 

    19.00 Teater:  Gaspar kommer till Korpilombolo

      Affes teatergrupp, Gårdbyskolans danselever och Tallbokören

      Lokal: Medborgarhuset

 

 

     21.00 Gaspar de la Noche

     Lokal: Kulturhuset

 


 

 

 

 

Musik

 

Måndag 1 december

 

20.30 Invigningskonsert:

Inés Sabatini, Argentina

Jorge Borja, Colombia

Daniel Wikslund, Tjautjas, Sverige

Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

Tisdag 2 december

 

18.00  Konsert: Norrbotten NEO

Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

Onsdag 3 december

 

19.00 Konsert: Konsert "Folkrock från Lappland"

med Johan Piribauer, Jonas Strandgård, Ronald Vikström och Maud Rombe.

Lokal: Kulturhuset

 

 

Torsdag 4 december 

 

20.00 Konsert: Surunmaa

Viktor Fors Mäntyranta och Anders Fisher

Daniel Särkijärvi berättar om gläden för meänkieli

Lokal: Medborgarhuset

 

 

Lördag 6  december

 

15.00 Konsert: Pajala dragspelsgille

Lokal: Medborgarhuset

 

 

20.00 Konsert: Nocturne

Pia-Karin Hellsing och konsertpianisten Helge Kjekshus

Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

21.30 Konsert: Gruvorkestern

Lokal: Kulturhuset

 

 

Söndag 7 december 

 

13.00 Konsert: Rolands spelmän

Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

 

15.00  Konsert: Trio Trifolium

Lokal: Medborgarhuset

 

 

17.00 Konsert: Trio KaTjing

Lokal: Medborgarhuset

 

 

Måndag 8 december

 

 

12.00 Konsert: Jannes Frickeboda 

Lokal: Medborgarhuset

 

 

20.00 Konsert: "Under asfalten ett fjäll" läs mer ....

 Giron Sámi Teáhter med Mimi och Maxida Märak.

Lokal: Medborgarhuset

 

 

Tisdag 9 december

 

 

18.00 Konsert: Per Ödberg och Dan Johansson duo

Lokal: Medborgarhuset

 

 

19.30 Konsert: Gospel

 Gunnar Andersson med musiker.

Lokal: Korpilombolo kyrka

 

 

 

Onsdag 10 december

 

18.00 Konsert: Albedo

Elisabeth Henriksson, glas och bilder.

  Erik Henriksson, gitarr.

   Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

 

 18.00 Konsert:

  Kristian Anttila, Niko Valkeapää och Dennis Kalla

  Lokal: Medborgarhuset

 

 

 Torsdag 11 december

 

 

18.00 Konsert: Lys i mörkertia

Annika och Mats Nygård

 Lokal: Medborgarhuset

 

20.30 Konsert: Anewal

Tuareger läs mer...

   Lokal: Medborgarhuset

 

 

Fredag 12 december

 

 

20.00 Konsert: RajRaj band  "15 år"

Biljettpris 200 SEK

Bokning tel.  0977 10 000

Lokal: Medborgarhuset

 

 

 


 

 

Teater

 

 Måndag 1 december 

 

 

 Jubileums föreställning

14.00 Teater:  Gaspar kommer till Korpilombolo

   med Affes teatergrupp, Kulturskolans dans och teaterelever, Tallbokören

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

 

Tisdag 2 december

 

"Uninäytelmä"

Mona Mörtlunds översättning av Strindbergs "Ett drömspel".

Lokal: Uusitalogården

 

 

Onsdag 3 december

 

Ankungen

med Fanny Kivimäki och Daniel Wikslund

Plats: Gårdbyskolan

 

 

Torsdag 4 december

 

Från A till Ö 

Tornedalsteatern

Från 1 år

Plats: bakom Kulturhuset

 

 

Lördag 6 december

 

17.00 - 19.00 Tornedalsteaterns manustävling

Vinnaren presenteras.

Lokal: Uusitalogården

 

 

Måndag 8 december

 

18.00 Teater: Julsaga

Lokal: Medborgarhuset

 

 

 Torsdag 11 december

 

09.00 Teater: Monsterkonster

Dockteater med Margareta Selander

Plats: Gårdbyskolan

 

 

Lördag  13 december

 

13.00 Teater "Tjära människa" pjäs om Vilho Ollikainen 

Janne Johanssons tolkning av Vilho Ollikainen

Biljettpris 150 SEK

Bokning tel. 0977 10 000

 

  Lokal: Medborgarhuset

 

 

 

 Jubileums föreställning

19.00 Teater:  Gaspar kommer till Korpilombolo

 

   med Affes teatergrupp, Kulturskolans dans och teaterelever, Tallbokören

 

   Lokal: Medborgarhuset

 


 

 

Konst

 

 Utställningar som pågår under hela festivalen.

 Konstnärer som ställer ut under festivalen.

 

 *

"Drömmar"

 

Konstnär: Emberaindianer,

från Karmata Rua, Colombia

 Lokal: Medborgarhuset, danslokalen

 

 

"Albedo" 

 frusen skog

Konstnär: Elisabeth Henriksson

Lokal: Medborgarhuset, danslokal

 

*

 

"dream waves" 

Konstnär: Saïda Bayoucefi

Lokal: Medborgarhuset, övre plan

 

*

 

"Evighet" 

Konstnär: Moa Naalisvaara Engman

Lokal: Medborgarhuset

 

*

 

"Follow your Dream"

 

 

Konstnär: Ulrika Tapio Blind

 Lokal: Kulturhuset

 

*

 

"Midvinterdrömmar"   

 

Konstnär: Roland Andersson

Lokal: Medborgarhuset, övre plan

 

*

 

"Designa natten" - ranor

Utställning av ranor.

Hantverk, hembakat, hemlagat m m till försäljning.

Lokal: Uusitalogården

 

*

 

"Annorlika" dräktutställning 

Obs! Endast 13 december

Lokal: Medborgarhuset, danslokalen

 

 *

Måndag 1 december 

 

18.00 Vernissage

Lokal: Kulturhuset

 

19.00 Vernissage 

Lokal: Medborgarhuset

 

 

Torsdag 11 december

 

12.00 Konstmodul 11

 

"Designa natten" - ranor

 

Utställning av ranor.

 

Hantverk, hembakat, hemlagat m m till försäljning.

 Lokal: Uusitalogården

 


 

 

Design

 

 

"Designa natten" - ranor

 

2 december - 10 december

Utställning av ranor på Uusitalogården.

 

Möjlighet också att sälja hantverk, hembakat, hemlagat

eller  annan design samt "hantverka" på plats.


Vi tar 10% i provision på det du säljer, inga andra kostnader.

Du som har ranor att ställa ut eller vill sälja hantverk


maila linnea@nightfestival.se
eller ring 0977 10 000 eller 070- 67 49 587

Lokal: Uusitalogården

 

 

Torsdag 4 december 

 

 Designa natten

15.00 - 19.00 Gaspardockor

Eva Öhrling från Norrbottens läns hemslöjdsförening

Lokal: Uusitalogården

 

 

Fredag 5 december

 

 

 Designa natten

 

08.30 - 13.00 Workshop: Gaspardockor

 

Eva Öhrling från Norrbottens läns hemslöjdsförening

 Lokal: Gårdbyskolans textilslöjd

 

 

 


 

 

Vetenskap

 

 Fredag 5 december

 

10.00 Narkolepsi

  Anna-Helena Saariaho  föreläser om narkolepsi, Helsinfors universitet

Tolkning till svenska, Anneli Mäkinen 

  Lokal: Uusitalogården

 

 

 

  13.00 "Nattligt buller"

 

  professor Barbara Canlon vid Karolinska Institutet forskar om örats fysiologi och hörseln.

   Lokal: Uusitalogården

 

 

Lördag 6 december

 

12.00 Sömn

  Journalisten Björn Hedensjö berättar om sömn.

  Lokal: Uusitalogården

 

 

Söndag 7 december 

 

14.00 - 17.00 Psykodrama med Gretel Güthlein och Viveka Palo 

 

  Vad betyder dina drömmar?

  Ett sätt att ta reda på det är genom psykodrama.

Lokal: Uusitalogården

 


 

 

Film

 

Onsdag 3 december 

 

  20.00 Film: The Summit

   Brittisk dokumentärfilm från 2013

 

   Speltid: 95 minuter

 

    Åldersgräns: från 15 år

 

    Lokal: Medborgarhuset

 

 

Söndag 7 december

 

19.30 Film: Möten i skymningen

Lokal: Medborgarhuset

 

 

Måndag 8 december

 

14.00 Film: Mina drömmars stad 

Lokal: Medborgarhuset

 

 

Tisdag 9 december

 

 08.30 Film: Bamse och Tjuvstaden 

     Bamse, Lille Skutt och Skalman ger sig ut på äventyr

     som tar dem genom Trollskogen till Tjuvarnas stad

     för att rädda Farmor från den skurkaktige räven

     Reinard Räv.

     Svensk film från 2014

     Speltid: 70 min

     Åldersgräns: Barntillåten

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

16.00 Film: Under en annan himmel 

Lokal: Medborgarhuset

 

 

 


 

 

Filosofi

 

Söndag 7 december 

 

14.00 - 17.00 Psykodrama med Gretel Güthlein och Viveka Palo 

 

  Vad betyder dina drömmar?

  Ett sätt att ta reda på det är genom psykodrama.

Lokal: Uusitalogården

 

 

Tisdag 9 december

 

10.00  "I have a dream" Martin Luther King.

 

    Drömmar och det framtida samhället,

     "Grålysning"

 

    Holger Hole, unversitetslektor, Tromsö universitet

    och John Gustavsen, författare och frilansjournalist, Tromsö

     Lokal: Uusitalogården

 

 

Onsdag 10 december

 

13.00  "Grålysning"

    Holger Hole, universitetslektor, Tromsö universitet

 

    och John Gustavsen, författare och frilansjournalist, Tromsö

 

      Lokal: Uusitalogården

 

 

 16.00  "Drömteori" 

 

   Carl Gustav Jung, 1875-1961, gundare av den s k "Analytical Psychology"

   föreläsare professor Stephan Hau, Psykologiska Institutionen vid Stockholms universitet.

   Lokal: Uusitalogården

 

 

Lördag 13 december

 

 10.00 - 18.00 Annorlika

   Utställning av dräkter från olika delar av världen.

 

    Lokal: Medborgarhuset danslokalen

 

 

 


 

 

Litteratur

 

 29 november - 2 december

 

Andra internationella symposiet om León de Greiff.

Natten i León de Greiffs författarskap.

Lokal: Församlingsgården

 

 

Tisdag 2 december 

 

13.00 Skrivarstuga

Ann-Katrin Tideström

Lokal: Uusitalogården

 

 

 21.00 "Uninäytelmä"

   Mona Mörtlund läser sin översättning av Strindbergs "Ett drömspel".

Pia -Karin Hellsing spelar cello.

 

  "Morgonnatt"

"Efter två kritikerrosade diktsamlingar är Mona Mörtlund tillbaka med sin tredje diktsamling, 

     Morgonnatt. Uppbrott och sorg och en ständig förundran över livets mirakel är de teman hon

 

     denna gång kretsar kring."

  

    Mona Mörtlund läser.

 Pia-Karin Hellsing spelar cello.

   Lokal: Uusitalogården

 

 

 

Torsdag 4 december

 

18.00 Poesi: "Tjädern spelar i gryningen"

   av Leif Larsson med musik och bilder.

   Lokal: Uusitalogården

 

 

Måndag 8 december 

 

 

10.00 Skrivarstuga

med Ann-Katrin Tideström

Lokal: Uusitalogården

 

 


 

 

Skolans program

 

Måndag 1 december 

 

 09.00 - 12.00 Skolföreläsning:

   Drömmen om en tillvaro fri från våld-

 

   hedersrelaterat våld och förtryck - hedersrelaterat våld. Vad behöver vi veta?

 

   Föreläsare: Devin Rexvid, Umeå universitet.

 

   Plats: Gårdbyskolan

 

 

Onsdag 3 december

 

0900 Den fula Ankungen

Daniel Wikslund och Fanny Kivimäki

Plats: Gårdbyskolan

 

 

 

Torsdag 4 december 

 

12.00 Teatteriääventyyri

Daniel Särkijärvi

Plats: Gårdbyskolan

 

 

Fredag 5 december

 

08.30 - 13.00  Leikkiä ja hauska

Daniel Särkijärvi

Plats: Gårdbyskolan

 

 

 Designa natten

08.30 - 13.00 Workshop: Gaspardockor

Eva Öhrling

 Lokal: Gårdbyskolans textilslöjd

 

 

Måndag  8 december

 

08.30 Clown Ante

Andrej Rodikov

 Plats: Gårdbyskolan

 

 

12.00 Konsert: Jannes Frickeboda

Lokal: Medborgarhuset

 

 

Tisdag 9 december

 

  08.30 Film: Bamse och Tjuvstaden 

     Bamse, Lille Skutt och Skalman ger sig ut på äventyr

     som tar dem genom Trollskogen till Tjuvarnas stad

     för att rädda Farmor från den skurkaktige räven

     Reinard Räv.

     Svensk film från 2014

     Speltid: 70 min

     Åldersgräns: Barntillåten

     Lokal: Medborgarhuset

 

 

12.00  "Natt i Europa"

Interaktiv utställning.

Plats: Gårdbyskolan

 

 

 

Onsdag 10 december

 

10.00 Teater: Julsaga

skolföreställning

 

 

Torsdag 11 december 

 

09.00 Teater: Monsterkonster

Dockteater med Margareta Selander

Plats: Gårdbyskolan