Program 2017

    Fredag 1 december

     

     12.00 Innan natten kommer  - ska vi tända ljuset?

                   Öppet seminarium om vår bygds överlevnad.

                   Näver: Birgitta Rantatalo

         Lokal: Medborgarhuset

         12.20 Perifentrum 

                   Theres K Agdler, litteraturvetare, journalist och författare

         Lokal: Medborgarhuset

         13.30 Young and restless

                   Dansföreställning med kulturskolans dansgrupp under ledning av Julia Kaati.

          Lokal: Medborgarhuset

          13.40 Röda Kvarn

                    Göran Lahti berättar om verksamheten i Övertorneå som bidrar till en positiv 

                   syn för ungdomar.

          Lokal: Medborgarhuset

 

          17.00 Nattfestivalinvigning

           Invigningstalare: Kent Ögren

                   Abdoulaye Camara med musiker underhåller.

           Lokal: Medborgarhuset

      

        18.00 Vernissage

                  Utställare : Emil Erdtman, Rawaa Khiyachi, Hanna Kanto,

                                     Hampus Kaati och Viktor Rönnbäck

        Lokal: Medborgarhuset

 

        19.00 Norrbottens kammarorkester med Ale Möller

        

                                Folk- och världsmusik i klassisk tappning med Ale Möller och vänner.

 

Ale Möller njuter av att smida planer angående vilka medmusiker

han tar med sig till Norrbotten denna gång.

Han har en skattkista av musikantvänner att ösa ur.

 

 

 

Denna gång har han med sig Olle Linder på slagverk,

Mats Öberg på klaviatur och Solo Cissokho som spelar kora.

          

          Biljettpris: 100 kr

        Ring och boka tel 0977 10 000

     

        Lokal: Korpilombolo kyrka

 

          21.00 Vernissage  "Rotsaker"

                   av och med Ulla och Åsa Abelin

               

         Lokal: Kulturhuset

 

        22.00 Konsert: Northern Indians

    

        Lokal: Kulturhuset



   

       Lördag 2 december

 

        

       10.00 - 12.00 Ryskt program

 

         10.00 Inledning

                   Julian Vasquez, litteraturvetare  

        

         Lokal: Medborgarhuset

 

         10.20 Alexander Pushkin

                   Alexey Balaki från Pushkininstitutet i St Petersburg föreläser om Pushkins liv och verk.

       

        Ryskt program i samarbete med:

  

         The Pushkin House 

         www.pushkinskijdom.ru/en 

        Pusjkin institutet i St. Petersburg

 

     

    

        Alexander Sergeevich Pushkin (1799-1837) 

        Författaren och poeten med en multietnisk bakgrund,

        som påverkat den ryska litteraturen och det kulturella Europa. 

        

        Lokal: Medborgarhuset

 

          11.30 Pusjkin  och Boris Godunov

 

                  Professor Alexander Nordström föreläser

 

         Lokal: Medborgarhuset

         

        14.00 Teater Surra

         Lokal: Medborgarhuset

 

            15.30 Performance: Spårskrift

 

                   Snöskoperformance med Theres K Agdler

 

          Plats: Störarna vid torget

      

         16.00 - 18.30 Gaspars juliga festmåltid

      

         Pris: 300 kr

         Boka tel 0977 10 000 eller 070 778 70 87 senast de 27 november

 

         Lokal: Kulturhuset

 

 

          19.00 "Min pappa kunde också spela piano"

                    En musikalisk berättarföreställning med Stefan Nilsson och Mikael Rahm.

          Biljettpris: 100 kr

          Ring och boka 0977 10 000 

          Lokal: Korpilombolo kyrka

 

Föreställningen handlar om att växa upp med en drickande far.

 En ung pojkes iakttagelser och upplevelser i en 9-barns familj i Tornedalen på 60-talet.

 

 Musiken har en viktig roll och ger berättandet mitt i allt kaos en terapeutisk,

 

 andlig och kärleksfull dimension - en försoning med min drickande pappa.
 
    
 
 
 
 
            21.00 Kvällsstund i Kulturhuset
  
            Lokal: Kulturhuset
 

   

        Söndag 3 december

 

         10.00 - 12.00 Ryskt program

 

         10.00  Inledning

 

                    Julian Vasquez, litteraturvetare

 

         Lokal: Medborgarhuset

 

          10.20 Rysk litteratur under Pushkins tid

 

                    Alexey Balakin från Pushkininstitutet i St Petersburg föreläser.

         

          Lokal: Medborgarhuset

 

         

          14.00 Teater: Del Morir y el Nacer, del vivir y el Hacer

 

                    Teatergruppen Arlequín y los Juglares från Medellin, Colombia.

 

          Lokal: Medborgarhuset

 

          

          15.30 - 17.30  El Cuarto del Buho- León de Greiffs konstnärliga kammare

 

          15.30 Hyllning till Sergio Goncharenko

                    Hernando Salcedo Fidalgo, Quale Vita och professor Alexander Nordström

 

          Lokal: Medborgarhuset

 

         16.30 Jag fantiserar om ett land

                   Performativt samtal

 

         Lokal: Medborgarhuset

 

          

      18.00 Konsert: JP Nyströms

                    Biljettpris: 100 kr

                    Ring och boka tel 0977 10 000 

          Lokal: Medborgarhuset

 

 

          20.00 Ljushögtid i adventstid

                    Sång och textläsning med Tallbokören

          Lokal: Korpilombolo kyrka

        


   

        Måndag 4 december

      10.00 - 15.00 Hälsa

          Lokal: Församlingsgården

 

          10.00 Naturens betydelse för hälsan

                   Päivi Juuso, universitetslektor vid Luleå tekniska universitet

           Lokal: Församlingsgården

 

           11.00 Egenvård

                     Silje Gustafsson berättar om folklig tradition och medicinsk kunskap.

           Lokal: Församlingsgården

 

           13.00 Barn sömn och sömnsvårigheter

                     Silje Gustafsson talar om påverkan på familjen och kulturella perspektiv.

           Lokal: Församlingsgården

 

          13.00 Teater: Kontrolli

                    Skolföreställning med Tornedalsteatern

          Lokal: Medborgarhuset

 

          15.30 Användandet av drömmar hos ursprungsbefolkningarna i Colombia, Wayúufolket

                    Hernando Salcedo Fidalgo, Quale Vita, berättar om

                   Wayúufolkets användning av drömmar.

          Lokal: Församlingsgården

 

          18.00 Teater: Kontrolli

          Biljettpris: 150 kr.

         Lokal: Medborgarhuset

  

Pjäsen spelas på meänkieli, med textning till svenska. Familjeföreställning för 12-13-åringar och äldre.
Pjääsi pelathaan meänkielelä, tekstathaan ruottiksi. Soppii perheile, alk. 12-13 v.

 

Biljett/Lippu: www.tornedalsteatern.se, 0978/102 99

 

KONTROLLI är ett humoristiskt relationsdrama, en kärleksfull armbrytning mellan tonåringen Anja och pappa Jörgen. Hemma, i köket, vardagen och verkligheten. I väntan på ett mirakel. 

 

KONTROLLi on hymuristinen suhtedraama, rakhaalinen taistelu teeni-Anja
ja pappa Jörgenin välissä. Kotona, arkipäivän köökissä. Miraakkelin oottaeessa. 
Medverkande/myötä: Klara Pasma, Anton Hennix-Raukola, Julia Niemi.
 
I gränslandet mellan barndom och vuxenliv traskar Anja. 
Hon längtar. Hem och bort, överallt och ingenstans. 
Tänk att kunna programmera tillvaron. Styra, ta makt.
Det perfekta livet, ruled by Anja. 
Det är då iPhone-Siri kommer in i bilden.
Rajamaassa, lapsuuen ja raahvaan iän välissä, marsiskellee Anja. 
Kaipaa. Kotia ja pois, ympärialla eikä mihinkhään.
Aattele, jos saattais prukrameerata näitä päiviä. Määrätä, ottaa vallan.
Paras elämä, ruled by Anja. 
Siinä vaiheessa iPhone-Siri tullee kuvhaan. 
 
 
            19.00 Drömmar i Bibeln
 
                      Ur eoners natt:
       
                      Främre orientaliska, bibliska och musikaliska drömmar.
                     
                      Ola Wikander, författare till facklitteratur och fantastik, docent i Gamla testamentets
 
                      exegetik och lärare i klassisk hebreiska, som ägnat och ägnar sig åt många antika språk. 
 
              
             Lokal: Församlingsgården
 
 
            

  

        Tisdag 5 december

        10.00 - 15.00 Hälsa

          10.00 Jag fantiserar om ett hus av integrerad hälsa i Korpilombolo

                   Hernando Salcedo Fidalgo  och Nathalia Ortiz, Quale Vita,

                   Joaquín Mosquera och Felipe Santamaría, Solar Arquitectos.

                   Presentation av projetktet Ithaca, samtal om förväntningar och workshop.

           Lokal: Medborgarhuset

       

           13.00 Performance:

                    - audiovisuell projektion om Ithaca - hälsans hus i Korpilombolo.

                 Hernando Salcedo Fidalgo och Oscar Cabrera

          Lokal: Läkarhuset Ithaca

 

         16.00 Musik: MAIN   

                   Liveuppträdande HacheCero från Colombia

         Lokal: Medborgarhuset

        

        19.00 "Ut mot ett hav"

                   konsert med Wilmer Heikkilä och Lennart Johansson

         Lokal: Korpilombolo kyrka 

        Arrangör: Skådebanan Norrbotten

 

         20.30 Nattbio: Igelkottens elegans

                   Fransk film från 2009

                   Tillåten från 7 år

                   Filmens längd 100 min

           Lokal: Medborgarhuset

 


  

       Onsdag 6 december

       10.00 - 16.00 Skapande

                               Igelkottar och skrivande

                              med  Ann-Katrin Tideström och Margareta Eneslätt

          Lokal: Uusitalogården

 

           17.00 Gasparvandring. 

                     En vandring med facklor ut i kvällens stillhet.

                    Efter vandringen välkomnas vi av kvällssånger med gröt,

                    till ett pris av 60 kr. 

           Plats: Start vid kyrkans parkering och avslutning i Uusitalogården.

 

            18.00  Musik: Kristian Anttila och Johan Piribauer. 

            Lokal: Uusitalogården

 


  

        Torsdag 7 december

        10.00 - 16.00 Skapande

                                 Ann-Katrin Tideström m fl

           Lokal: Uusitalogården    

 

           18.00 - 21.00 Litterär afton: Tre författare berättar om sina böcker

           18.00 Litteratur: Mikael Niemi

                                  Koka björn                 

           Lokal: Uusitalogården

           19.00 Litteratur: Peter Johansson

                            Rastplats 58    

            Lokal: Uusitalogården

           20.00 Litteratur: David Väyrynen 

                                       Marken

           Lokal: Uusitalogården

      


   

       Fredag 8 december

     10.00 - 16.30 Aniara III

         10.00 Inledning

                  Karl-Olof Andersson

          Lokal: Uusitalogården

          10.20 Och havet var oändligt

                    Vår blå planet - skönhet, hot och hopp, i ljuset av Harry Martinsons tänkande.

                    Biologen och flrfattaren Stefan Edman med föredrag och bildspel.

           Lokal: Uusitalogården

           13.00 Julian Vasquez samtalar med Augustprisvinnaren Tomas Bannerhed

 

           Lokal: Uusitalogården

 

           14.00 Musik: Tro, hopp och kärlek 

            Elin Andersson spelar och sjunger

           Lokal: Uusitalogården

 

            15.00 Den gående människan

                     Filosofen Holger Hole har låtit sig inspireras av den

                     amerikanske filosofen Henry David Thoreau (1817 - 1862)

            Lokal: Uusitalogården

 

           18.00 Nordiska julsånger - Pohjoismaiden joululauluja

                    med Esa Rautiainen och Elina Söderström

           Lokal: Medborgarhuset

 

           19.00 Folkdans: Kolarin kansan tanssiryhmä

                    Från grannkommunen Kolari i Finland kommer Kolarin kansan tanssiryhmä

                    för att visa folkdans.

           Lokal: Medborgarhusets danssalong

 

           20.00 Musik: Countrymusik med mera

                     Birgitta Rantatalo, Jenny Hjort-Rova och Göran Lahti underhåller.

           Lokal: Medborgarhusets danssalong

 

            21.30 Konsert med Daniel Wikslund

                     (info finns på hans hemsida)

                     www.danielwikslund.com/sv

            Lokal: Medborgarhuset

 

   

        


  

     Lördag 9 december

      10.00 - 14.00 Julmarknad

                               Hantverk, hembakat och allt som hör en mysig jul till.

         Lokal: Tallhallen

         Arrangör: Korpilombolo GIF

 

         Ni som vill boka bord är välkomna att maila, ringa eller smsa, pris 150 kr/ bord.

         tel nr 072 514 02 92

         mail adress korpilombologif@gmail.com

 

 

          14.00 Expermentell drömforskning

                    

                    Hur kan man forska om drömmar?

                    Stephan Hau, professor i klinisk psykologi vid Stockholms universitet

 

            Lokal: Uusitalogården

 

           16.00 - 18.30 Gaspars juliga festivalmåltid

 

           Pris: 300 kr

           Boka tel 0977 10 000 eller 070 778 70 87 senast den 3 december

 

           Lokal: Kulturhuset

 

 

           19.00  ¡ RÅ! - finsk sång möter flamencodans

                                                     

                      Arkaisk finsk sång möter flamencodans. Två direkta, starka folkliga uttryck,

                      från två håll i världen. Föreställning med Anna Fält och Pia Pohjakallio.

 

           Lokal: Medborgarhuset

 

 

           21.00  Konsert: Gruvorkestern

                  

                 

         Tommy Lakso, gitarr

         Lars G Andersson, sång

         Hannes Suopanki-Lakso, sång, gitarr

         Hanz de Waarad, kontrabas

         Jerker Johansson, slagverk

 

Gruppens måtto är Must Energi till Folket.
Repertoaren består av Nationalteatern,
Cornelis, Vysotskij, Roffe, Ruff
rock blues mm.

          Lokal: Kulturhuseet 

 


  

      Söndag 10 december

 

        10.00 - 15.00 Aniara III

           Lokal: Uusitalogården

 

          10.00 Laxuppfödningen - succén som skapade skador

                      John Gustavsen, författare och frilansjournalist från Tromsö

                      talar om laxfabriker och plastförorening.

 

            Lokal: Uusitalogården

 

            11.00 Fiskeripolitik - ekonomisk och ekologisk utveckling för fiskerinäringen

                      Ragnar Nilsen, professor och författare berättar om 

                     konsekvenserna av norska statens åtgärder och det

                     inflytande kapitalstarka företag haft på fiskenäringen.

            Lokal: Uusitalogården

            

               13.00 Musik: Anna Fält

            Lokal: Uusitalogården

 

            13.40 Aniaras aktualitet idag

                      Johan Stenström, professor i litteraturvetenskap vid Lunds universitet

            Lokal: Uusitalogården

 

 

            15.00 Litterärt samtal

                      Julian Vasquez samtalar med Augustpris vinnaren Tomas Bannerhed

                      om Korparna och I starens tid.

           

             Lokal: Uusitalogården

 

           17.00  Norrbottnisk själ

                       Mirja Palo - kantele, loopar och sång

Med gnistrande kantelespel, experimentella loopar

och gripande sång framför Mirja Palo traditionell

och nyskriven musik hämtad ur den norrbottniska själen.

 

              Lokal: Uusitalogården

 

 

                 19.00 Konsert: Woodpeckers

 

                       En blockflöjtskvartett med medlemmar från Danmark, Sverige, Norge och Irland.

Caroline Eidsten Dahl, Norge

Kate Hearne, Irland

Katarina Widell, Sverige

Pernille Petersen, Danmark

                                    

 

              Lokal: Korpilombolo kyrka

 

               20.30 Aftonte

 

                         Njut av klassiskt kvällste med underhållning.

                        Vi dukar fram smörgåsar, bakverk.

               Pris: 120 kr

               Boka tel 0977 10 000

 

               Katarina Brandlöv Rova och Leif Rönnbäck spelar och sjunger.

               

               Lokal: Kulturhuset         

                            

 


  

       Måndag 11 december   

         10.00 Igelkotten: Siili-Seppo berättar

                      Seppo Pörhö, igelkottsrehabiliterare från Uleåborg,

                      berättar om igelkottens liv och leverne.

                      Föreläsningen är på finska.

            Lokal: Uusitalogården

                                                             foto: Anita Hannu

             

              13.00 Natten är för att sova gott

                       Javier Charry, psykolog

             Lokal: Uusitalogården

 

             14.30 Jan Vermeer - Rembrandts jämlike

                       Konstnären Mats Risberg visar bilder och berättar om mästaren bakom

                       Flickan med pärlörhänget.

             Lokal: Medborgarhuset

 

             16.00 Workshop: A capella sång

                      med Anna Fält.

             Anmäl senast 6 december tel 0977 10 000.

             Lokal: Församlingsgården

 

              17.00 Teater: Detektiver två på skattjakt

                        Kulturskolans teatergrupp under ledning av Alf Klippmark

              Lokal: Medborgarhuset

 

              19.00 Konsert: Manish Pingle

                        Mumbai, Indien spelar på Mohan veena/ slidesitar

                        http://manishpingle.com

              Lokal: Medborgarhuset

 

 


  

       Tisdag 12 december

 

       10.00 - 14.00 Minoriteter- seminarium om de svenska minoriteternas historia, nuläge och framtid.

                                  Företrädare för de olika minoritetsgrupperna berättar och diskuterar:

                                  Jean Hessel, Språkrådet Jiddisch

                                  Hans Caldaras, romer

                                  Sigrid Stångberg, sydsamiska

                                  Kerstin Salomonsson, vice ordf. STRT

                                  Birgitta Rantatalo, Anders Alapää och Erling Wande, Meän Akateemi

                                  Katariina Petersen, Verena Schall, Språkradet, Norge

                                  

                  Lokal: Medborgarhuset

   

             13.00 Konsert: Woodpeckers 

                       Skolföreställning med blockflöjtskvartetten Woodpeckers.

            Lokal: Korpilombolo kyrka

 

            14.00 - 17.00 Soppadag - kyrkliga syföreningen

                                   Försäljning av hantverk, bakverk, lotter m m

             Lokal: Församlingsgården

 

             17.00 - 19.30 Kyrkliga syföreningens årliga julauktion

                                   till förmån för välgörande ändamål.

                                   Hantverk, bakverk m m auktioneras ut.

             Lokal: Församlingsgården

 

             19.00 Julkonsert

                       med Korpilombolo och Tärendö kyrkokörer och blockflöjts kvartetten Woodpeckers.

 

            Lokal: Korpilombolo kyrka

  


  

       Onsdag 13 december

          09.00 Lucia

                            Traditionellt luciafirande

 

             Lokal: Korpilombolo kyrka

 

             18.00 Konsert

 

                       Hilma Wikström och Helge Kjekshus framträder

 

             Lokal: Korpilombolo kyrka

 

             19.00 Performance: Juuret

 

                       en föreställning av och med Fanny Kivimäki

       

             Plats: Bakom Kulturhuset

 

              20.00 Avslutning: En stilla natt

 

              Lokal: Kulturhuset

 


   Musik

        

         Fredag 1 december

       

         19.00 Norrbottens kammarorkester med Ale Möller

                   Folk- och världsmusik i klassisk tappning med Ale Möller och vänner.

         Biljettpris: 100 kr

         Ring och boka tel 0977 10 000

         Lokal: Korpilombolo kyrka

 

         22.00 Konsert: Northern Indians

         Lokal: Kulturhuset

 


 

           Lördag  2 december

 

         19.00 "Min pappa kunde också spela piano"

                    En musikalisk berättarföreställning med Stefan Nilsson och Mikael Rahm.

          Biljettpris: 100 kr

          Ring och boka 0977 10 000 

          Lokal: Korpilombolo kyrka


 

         Söndag 3 december

 

         18.00 Konsert: JP Nyströms

                    Biljettpris: 100 kr

                    Ring och boka tel 0977 10 000 

          Lokal: Medborgarhuset

 

     20.00 Ljushögtid i adventstid

                    Sång och textläsning med Tallbokören

          Lokal: Korpilombolo kyrka

 


        

         Tisdag 5 december

 

          16.00 Musik: MAIN   

                   Liveuppträdande HacheCero från Colombia

         Lokal: Medborgarhuset

 

         19.00 "Ut mot ett hav"

                   konsert med Wilmer Heikkilä och Lennart Johansson 

         Lokal: Korpilombolo kyrka 

 


 

           Onsdag 6 december

 

          18.00  Musik: Kristian Anttila och Johan Piribauer. 

          Lokal: Uusitalogården


 

            Fredag 8 december

 

          14.00 Musik: Tro, hopp och kärlek 

            Elin Andersson spelar och sjunger

           Lokal: Uusitalogården

 

           18.00 Nordiska julsånger - Pohjoismaiden joululauluja

                    med Esa Rautiainen och Elina Söderström

           Lokal: Medborgarhuset

 

           19.00 Folkdans: Kolarin kansan tanssiryhmä

                    Från grannkommunen Kolari i Finland kommer Kolarin kansan tanssiryhmä

                    för att visa folkdans.

           Lokal: Medborgarhusets danssalong

 

           20.00 Musik: Countrymusik med mera

                     Birgitta Rantatalo, Jenny Hjort-Rova och Göran Lahti underhåller.

           Lokal: Medborgarhusets danssalong

     


           Lördag 9 december

           19.00  ¡ RÅ! - finsk sång möter flamencodans

                        Arkaisk finsk sång möter flamencodans. Två direkta, starka folkliga uttryck,

                      från två håll i världen. Föreställning med Anna Fält och Pia Pohjakallio.

 

           Lokal: Medborgarhuset

 

           21.00  Konsert: Gruvorkestern

              

                      Gruppens måtto är Must Energi till Folket.

                      Repertoaren består av Nationalteatern,

                      Cornelis, Vysotskij, Roffe Ruff, rock blues mm.

          Lokal: Kulturhuseet 


          Söndag 10 december

          13.00 Musik: Anna Fält

           Lokal: Uusitalogården

           

           17.00  Norrbottnisk själ

                      Mirja Palo - kantele, loopar och sång

                      Med gnistrande kantelespel, experimentella loopar

                     och gripande sång framför Mirja Palo traditionell

                     och nyskriven musik hämtad ur den norrbottniska själen.

 

              Lokal: Uusitalogården

 

             19.00 Konsert: Woodpeckers

 

                       En blockflöjts kvartett med medlemmar från Danmark, Sverige, Norge och Irland.

Caroline Eidsten Dahl, Norge

Kate Hearne, Irland

Katarina Widell, Sverige

Pernille Petersen, Danmark

                       Lokal: Korpilombolo kyrka


             Måndag 11 december

             16.00 Workshop: A capella sång

                      med Anna Fält.

             Anmäl senast 6 december tel 0977 10 000.

             Lokal: Församlingsgården

 

              19.00 Konsert: Manish Pingle

                        Mumbai, Indien spelar på Mohan veena/ slidesitar

                        http://manishpingle.com

              Lokal: Medborgarhuset


             Tisdag 12 december

             19.00 Julkonsert

                       med Pajala församlings kyrkokörer och blockflöjts kvartetten Woodpeckers.

 

            Lokal: Korpilombolo kyrka


             Onsdag 13 december

             09.00 Lucia

                            Traditionellt luciafirande

 

             Lokal: Korpilombolo kyrka

 

             18.00 Konsert

 

                       Hilma Wikström och Helge Kjekshus framträder

 

             Lokal: Korpilombolo kyrka

 


   Teater

               Lördag 2 december 

 

            14.00 Teater Surra

                     

                       Teater Surra bjuder på en maskteaterföreställning

 

            Lokal: Medborgarhuset


 

               Söndag 3 december

 

            14.00 Teater: Del Morir y el Nacer, del vivir y el Hacer

 

                    Teatergruppen Arlequín y los Juglares från Medellin, Colombia.

 

          Lokal: Medborgarhuset


 

               Måndag 4 december

 

            18.00 Teater: Kontrolli

           Biljettpris: 150 kr.

          Lokal: Medborgarhuset


 

              Måndag 11 december

 

              17.00 Teater: Detektiver två på skattjakt

                        Kulturskolans teatergrupp under ledning av Alf Klippmark

              Lokal: Medborgarhuset


   Konst

Utställningar som pågår under hela festivalen

1 - 13 december

 

"Andra sidan/ Otro lado"

Konstnär: Emil Erdtman

Lokal: Medborgarhuset

 

"Alexander Pusjkin"

Lokal: Medborgarhuset

 

"Kreativ i Korpis"

Konstnärer: Hampus Kaati och Viktor Rönnbäck

Lokal: Medborgarhuset

 

"Penseldrga över gränser"

Konstnärer: Rawaa Khiyachi och Hanna Kanto

Lokal: Medborgarhusets danssalong

 

"Rotsaker"

Konstnärer: Ulla och Åsa Abelin

Lokal: Kulturhuset 


 

                 Lördag 2 december

 

             

               15.30 Performance: Spårskrift

 

                   Snöskoperformance med Theres K Agdler

 

          Plats: Störarna vid torget



               

                  Tisdag 5 december

 

              13.00 Performance:

                    - audiovisuell projektion om Ithaca - hälsans hus i Korpilombolo.

                 Hernando Salcedo Fidalgo och Oscar Cabrera

          Lokal: Läkarhuset Ithaca


                 Måndag 11 december

 

             13.00 Jan Vermeer - Rembrandts jämlike

                       Konstnären Mats Risberg visar bilder och berättar om mästaren bakom

                       Flickan med pärlörhänget.

             Lokal: Medborgarhuset


 

               Onsdag 13 december

 

           19.00 Performance: Juuret

 

                       en föreställning av och med Fanny Kivimäki

       

             Plats: Bakom Kulturhuset

 


   Design 

 


   Vetenskap

            Måndag 4 december

 

            10.00 - 15.00 Hälsa

            Lokal: Församlingsgården

 

            10.00 Naturens betydelse för hälsan

                   Päivi Juuso, universitetslektor vid Luleå tekniska universitet

           Lokal: Församlingsgården

 

           11.00 Egenvård

                     Silje Gustafsson berättar om folklig tradition och medicinsk kunskap.

           Lokal: Församlingsgården

 

           13.00 Barn sömn och sömnsvårigheter

                     Silje Gustafsson talar om påverkan på familjen och kulturella perspektiv.

           Lokal: Församlingsgården

            15.30 Användandet av drömmar hos ursprungsbefolkningarna i Colombia, Wayúufolket

                    Hernando Salcedo Fidalgo, Quale Vita, berättar om

                   Wayúufolkets användning av drömmar.

           Lokal: Församlingsgården

           19.00 Drömmar i Bibeln

 
                      Ur eoners natt:
       
                      Främre orientaliska, bibliska och musikaliska drömmar.
                     
                      Ola Wikander, författare till facklitteratur och fantastik, docent i Gamla testamentets
 
                      exegetik och lärare i klassisk hebreiska, som ägnat och ägnar sig åt många antika språk. 
 

              Lokal: Församlingsgården


 

                 Tisdag 5 december

 

              10.00 - 15.00 Hälsa

              10.00 Jag fantiserar om ett hus av integrerad hälsa i Korpilombolo

                        Hernando Salcedo Fidalgo  och Natalis Ortiz, Quale Vita,

                        Joaquín Mosquera och Felipe Santamaría, Solar Arquitectos.

                        Presentation av projetktet Ithaca, samtal om förväntningar och workshop.

               Lokal: Medborgarhuset


 

                  Lördag 9 december

 

               14.00 Expermentell drömforskning

                    

                    Hur kan man forska om drömmar?

                    Stephan Hau, professor i klinisk psykologi vid Stockholms universitet

 

               Lokal: Uusitalogården


 

                  Söndag 10 december

 

                   10.00 Laxuppfödningen - succén som skapade skador

                      John Gustavsen, författare och frilansjournalist från Tromsö

                      talar om laxfabriker och plastförorening.

 

            Lokal: Uusitalogården

 

            11.00 Fiskeripolitik - ekonomisk och ekologisk utveckling för fiskerinäringen

                      Ragnar Nilsen, professor och författare berättar om 

                     konsekvenserna av norska statens åtgärder och det

                     inflytande kapitalstarka företag haft på fiskenäringen.

            Lokal: Uusitalogården


 

                Måndag 11 december

 

                 10.00 Igelkotten: Siili-Seppo berättar

                      Seppo Pörhö, igelkottsrehabiliterare från Uleåborg, berättar om igelkottens liv och leverne.

                      Föreläsningen är på finska.

            Lokal: Uusitalogården

 


   Film

                 Tisdag 5 december

 

                20.30 Nattbio: Igelkottens elegans

                       Fransk film från 2009

                       Tillåten från 7 år

                       Filmens längd 100 min

            Lokal: Medborgarhuset


   Filosofi

 

               Fredag 8 december

 

            15.00 Den gående människan

                     Filosofen Holger Hole har låtit sig inspireras av den

                     amerikanske filosofen Henry David Thoreau (1817 - 1862)

            Lokal: Uusitalogården


   Litteratur

                Lördag 2 december

 

                 10.00 - 12.00 Ryskt program

 

                10.00 Inledning

                      Julian Vasquez, litteraturvetare  

             Lokal: Medborgarhuset

 

             10.20 Alexander Pushkin

                   Alexey Balakin från Pushkininstitutet i St Petersburg föreläser om Pushkins liv och verk.

 

                 Lokal: Medborgarhuset

            

             11.30 Pusjkin  och Boris Godunov

 

                  Professor Alexander Nordström föreläser

 

             Lokal: Medborgarhuset


                

                Söndag 3 december

 

           10.00 - 12.00 Ryskt program

 

          10.00  Inledning

 

                    Julian Vasquez, litteraturvetare

 

           Lokal: Medborgarhuset

 

           10.20 Rysk litteratur under Pushkins tid

 

                    Alexey Balakin från Pushkininstitutet i St Petersburg föreläser.

         

           Lokal: Medborgarhuset

 

           15.30 Hyllning till Sergio Goncharenko

 

                    Hernando Salcedo Fidalgo, Quale Vita och professor Alexander Nordström

 

           Lokal: Medborgarhuset


            Torsdag 7 december

 

             18.00 - 21.00 Litterär afton:

                           Tre författare presenterar sina  nyutkomna böcker,

                                   Mikael Niemi, Koka björn

                                   Peter Johansson, Rastplats 58

                                   David Väyrynen, Marken.

             Lokal: Uusitalogården


 

               Fredag 8 december

 

              10.00 - 16.30 Aniara III

           10.00 Inledning

                     Karl-Olof Andersson

           Lokal: Uusitalogården

          10.20 Och havet var oändligt

                    Vår blå planet - skönhet, hot och hopp, i ljuset av Harry Martinsons tänkande.

                    Biologen och flrfattaren Stefan Edman med föredrag och bildspel.

            Lokal: Uusitalogården

           13.00 Julian Vasquez samtalar med Augustprisvinnaren Tomas Bannerhed

            Lokal: Uusitalogården


 

               Söndag 10 december 

 

                 10.00 - 16.30 Aniara III

              

             13.40 Aniaras aktualitet idag

                      Johan Stenström, professor i litteraturvetenskap vid Lunds universitet

            Lokal: Uusitalogården

 

 

            15.00 Litterärt samtal

                      Julian Vasquez samtalar med Augustpris vinnaren Tomas Bannerhed

                      om Korparna och I starens tid.

              Lokal: Uusitalogården


   Skolans program

             

                Måndag 4 december

 

                13.00 Teater: Kontrolli

                    Skolföreställning med Tornedalsteatern

            Lokal: Medborgarhuset


                

            Tisdag 12 december

            13.00 Konsert: Woodpeckers 

                       Skolföreställning med blockflöjtskvartetten Woodpeckers

             Lokal: Korpilombolo kyrka