Program 2018

 

      Lördag 1 december

 

          11.00 Invigning

 

                   Nina Grantcharova och György Stuber, tillsammans med Balkandansarna

                   inviger festivalen.

 

                   Invigningstalare : kommunchefen i Pajala, Per Skalk.

 

          Lokal: Medborgarhusets danslokal

 

                                                            

                                                          Nina Grantcharova                                               György Stuber

 

       Festivalens Konstverkstäder

 

      13.30 Julian Vasquez - om Festivalens K onstverkstäder år 2018.

      Lokal: Församlingsgården

      

               Inbjudna gäster:

                     Agneta Pleijel, Ulf Eriksson och Mikael Niemi.

 

               Agneta Pleijel, Stockholm, räknas som en av Sveriges främsta författare.

               Agneta Pleijel är dessutom litteraturkritiker och professor inom dramakonst.

               Bland utmärkelserna: Svenska Akademiens Nordiska Priset år 2018.

Foto: Göran Segeholm

 

              Ulf Eriksson, Stockholm, romanförfattare, poet, litteraturkritiker, essäist och översättare.

              Medgrundare av FSL, Fria Seminariet i Litterär kritik, tidigare medarbetare i Kritiklabbet.

              Bland utmärkelserna: Gerard Bonniers Pris år 2010,  

                                                 Svenska Akademiens Kritikerpris år 2017.

Foto: Ola Erikson/ Forflex

 

             Mikael Niemi, Pajala, romanförfattare, poet, dramatiker.

             Bland utmärkelserna: Augustpriset år 2000.

 

 

          14.00 Om inspiration och skrivande:

 

                    Agneta Pleijel och Ulf Eriksson i samtal med publiken.

                    Näver: Julian Vsquez

 

                          Nybyggaren - en monolog av och med Fernando Medina

                     Medskribent: Anna Uddén

                     Regissör. Juan Rodriguez

 

                     

                        Monologen på ca 15 minuter gestaltar Fernando Medinas erfarenhet

                     som medverkande i ett epos som spelat en stor roll för den svenska självbilden.

                     Baserat på minnet av att komma till folkhemssverige från Argentina på 70-talet,

                     med platåskor bland långa blonda tjejer, berättar Fernando om sitt eget nybyggarliv

                     – inifrån en mycket svensk saga. Skalet är komiskt, kärnan kulturkritisk.

                    

           Lokal: Församlingsgården

 

 

          Skapande Workshops i Poesi

 

          15.30 Agneta Pleijel och Ulf Eriksson läser egna dikter.

 

                    Workshopsdeltagare arbetar med egna texter.

                    Koordinatörer: Ulf Eriksson, Julian Vasquez 

                    Inbjudna författare går runt bland publiken, lyssnar och ger råd,

           Lokal: Församlingsgården

 

           Konstutställningar invigs av kulturchefen i Pajala, Kent Nord

 

           19.00 Vernissage:

                     Utställare Ronja Kalla

           Lokal: Kulturhuset

 

           20.00 Vernissage

                   Utställare: Birgitta Linhart, Satu Kalliokuusi, Hans Lidström Eneslätt ,

                                     Gårdbyskolans elever, elever från Sattajärvi skola, Siv Häglund

          Lokal: Medborgarhuset

 

                                           

 

             

Hans Eneslätt Lidström, 70 år, bor i Kalix och har arbetat som bildlärare på högstadiet och gymnasiet

med avbrott på några år som studierektor. Han har gått via Sunderby Folkhögskolas konstlinje till

Konstfacks bildlärarutbildning. Vid sidan av lärarjobbet har han målat med oljefärg, akvarell och akryl

– tecknat och arbetat med glas, grafik och is.

För tillfället är målning med akryl att föredra framför oljefärg p.g.a. allergi.

 

 

 

           21.00 Konsert: Maria Lithell Flyg, sång och Jerker Eklund, gitarr

       

                     Maria Lithell är en mångfacetterad kompositör och sångerska, som skrivit musik till

                     allt från musiker ur Sveriges Radios Symfoniorkester, Fläskkvartetten, tyska ensemble

                    recherche och sig själv. I kväll uppträder hon med samarbetspartnern Jerker Eklund

                     som hon har släppt fyra album tillsammans med - senaste albumet släpptes i maj 2018

                     och tar avstamp i de sju dödssynderna och hur de tar sig uttryck idag.

                     Stark, personlig sång med fint gitarrspel och spännande.

                     www.marialithell.se

            Lokal: Medborgarhuset

 

 

           22.00 Bulgarisk dans och sång med Nina Grantcharova och György Stuber.

                     Balkandansarna.

           Lokal: Medborgarhusets danssalong.

              

                                             

                                                                                              Balkandansarna

  

             Kaffeservering i väntan på        

             Performance: Nattens drottning - Ingela Ihrman

                                 I samarbete med Luleåbiennalen

               Lokal: Medborgarhusets danssalong 

           

 

            23.30 Sigrid Svahn and the Travelling Men

                      sjunger och spelar musik ur Marlene Dietrich mytomspunna värld,

                      fräckt, uppkäftigt och dekadent.

 

             

                     Jenny Berglund - sång

                     Tommy Lakso - gitarr

                     Gert Dahlström - kontrabas

 

             Lokal: Kulturhuset

  

* * * * * * * 

        Söndag 2 december

 

 

        Psalmboken på meänkieli släpps med en kulturreflexion och en gudstjänst

          på meänkieli/svenska. Och det sker just i Korpilombolo.  

          Välkomna till detta unika arrangemang.

          Ett samarbetsprogram mellan Korpilombolo kulturförening och Svenska kyrkan.

 

          11.00 Jumalanpalvelus meänkielelä - Gudstjänst på meänkieli/svenska

          Lokal: Korpilombolo kyrka.

 

          14.00 Psalmbokssläpp Psalmer på meänkieli

                    Medverkande: Bo Lindberg, Birgitta Rantatalo, Surunmaa, Tallbokören,

                                           företrädare för Svenska kyrkan, grannförsamlingar m fl medverkar

             Lokal: Korpilombolo kyrka

 

          Kaffeservering i Församlingsgården 

 

          16.00 Skapande Workshops i film, drama och berättarkonst.

 

                    Att skriva ett prosastycke:

                    Agneta Pleijel, Ulf Eriksson och Mikael Niemi i samtal med varandra.

                    Näver: Julian Vasquez

           Lokal: Församlingsgården

 

 

           18.00 Agneta Pleijel, Ulf Eriksson och Mikael Niemi läser ur sina verk.

          Lokal: Församlingsgården

 

          19.00 Reading/Läsning från Regina Veräjäs manus Sekarotu - interaktion med publiken.

                    Samtal om dramakonsten - om hur man skriver dramer med Agneta Pleijel,

                    Regina Veräjä och representanter från Tornedalsteatern.

 

                    Samtal om filmkonsten - om hur man skriver filmmanus med Agneta Pleijel.

 

                    Rundabordssamtal med publiken.

                    Näver: Julian Vasquez, Ellen Järborg, Katja Härkönen

            Lokal: Medborgarhusets danssalong

 

            Servering under programmet 

 

             21.00 Film: Berget på månens baksida

                       En film om Sonja Kovalevsky (Ryssland 1850, Sverige 1891)- Sverigea första

                       Kvinnliga  professor och världens andra kvinnliga matematikprofessor.

                       Manus av Agneta Pleijel. (101 min)

             Lokal: Medborgarhuset

 

* * * * * * * 

 

             Måndag 3 december

 

          09.00 "Det var en gång en groda!!"

                        Gårdbyskolans elever filosoferar i ord och bild kring hur vi uppfattar en människa,

                        om inre och yttre utseende.

             Lokal: Gårbyskolan

 

             10.00 Syskonen Kunda

                             

                      Med en blandning av afrikanska rytmer och västerländsk sång och musiktradition

                      samt vackra och starka röster trollbinder de sin publik, någonting som har gjort dem

                      eftertraktade på många scener.

                     Medverkande:
                     Chloé Kunda, Junior Kunda, Claudine Kunda, Emmanuel Kunda och Sarah Kunda.

                     På turnén har Kundas med sig en kompgrupp under ledning av Andreas Eriksson.

             Lokal: Korpilombolo kyrka

 

              11.00 Ulf Eriksson och Agneta Pleijel med var sin inledning:

                        Om konstbegreppet i vid mening.

 

              Nattfestivalens filmprogram inleds:

              Alla programpunkter i samarbet med Filmpool Nord och Korpilombolo filmklubb.

              Ellen Järborg, Göteborg, Katja Härkönen och representanter från Filmpool Nord, Luleå

              presenterar Nattfestivalens dokumentskapare.

             

              Lokal: Medborgarhusets danssalong

 

             Filmprogrammet fortsätter:

 

            14:00 – Film: Syndromeda (Patrik Eklund, 22min)

            14:30 – Film: Ingen sömn på Stengatan (Clara Bodén, 15min)

            15:00 - Film: Myrlandet (Jonas Selberg Augustsèn, 17min)

            Rundabordssamtal med filmmakarna,

            Katja Härkönen och Ellen Järborg m.fl.        

 

             Lokal: Medborgarhuset

 

            14.00 Workshop i bulgarisk dans och sång -

                      Nina Grantcharova och György Stuber

            Lokal: Tallgården

 

            18.00 "Alla vägar bort är en omväg hem" -

                       Tornedalsteaterns flerspråkiga föreställning om att stanna, fly, flytta, hitta hem.

                       Om vägar hem. (1 h)

            Lokal: Medborgarhuset

 

 

             19.30 Boksläpp - Novellsamlingen "Här händer ingenting"

                       med texter av Regina Veräjä och illustrationer av Inger Thufjell. Förlag Ordfirman

             Lokal: Uusitalo

 

 

* * * * * * * 

 

           Tisdag 4 december

 

          Filmprogrammet fortsätter

 

             09.00 Barnfilmer

 

                       Badväder (Charlotta Lennartsdotter, 10 min)

                       Ormtyglar (Charlotta Lennartdotter, 20 min)

              Lokal: Medborgarhuset

 

              Festivalens konstverkstäder fortsätter

 

              10.00 Kvinnoliv i Korpilombolo -

                        vi berättar, skriver och skapar i ord och bild med Ann-Katrin Tideström

              Lokal: Uusitalo

 

               14.00 Workshop i bulgarisk dans och sång - 

                         Nina Grantcharova och György Stuber

               Lokal: Medborgarhusets danslokal

 

               19.00 En berättarafton i ord och ton - Bengt Pohjanen och Carina Henriksson

               Lokal: Korpilombolo kyrka

                         

                        Bengt Erik Pohjanen (Tornedalen, Luleå): ortodox präst, filosofiedoktor,

                        romanförfattare, dramatiker, operalibrettist, poet, essäist och översättare.

                        Bland utmärkelserna: Ivar Lo-Priset år 1993, Eyvind Johsson-Priset år 2010.

                                      

                       Carina Henriksson: sångare i klassik musikkonst, utbildad operasångerska vid

                       bl.a Operastudio 67 i Stockholm samt Royal Academy of Music i London.

                       Tidigare chef för Tornedalsteatern och kulturambassadör i Japan

 

* * * * * * *

          Onsdag 5 december

 

            09.00 Filmprogrammet fortsätter

 

                         Film: Berättelser från naturen (dokumentärfilmer)


                        * Garm - renvallarhunden, gaerhteles bienje, på samiska och svenska,

                         regi Dan Jåma, dokumentärfilm (8 min)


                        * Ristikettu ja saukko (Korsräv och utter), på finska och svenska,

                         regi Håkan Lundström, dokumentärfilm (8 min)

 

                        * Älven från skogen, regi Göran Emerius, Norrbottenspremiär!

                         Dokumentärfilm (24 min). Råneälven rinner fritt genom skogsmarker

                         till Bottenviken. Göran Emerius rör sig där under olika årstider och

                         berättar om möten med fåglar och djur.

                Lokal: Medborgarhuset 

 

               Vetenskapsprogram:

 

                13.00 Sonja Kovalevskys månforskning - föreläsning och film

                Lokal: Medborgarhuset

 

                18.00 Grodor

                          Föreläsning av Claes Andrén

                Lokal: Medborgarhuset

 

                          Tornedalsteatern inleder med en pjäs, Grodan och Paddan

 

                          Claes Andrén: biolog och naturvårdare med stort hjärta för grodor och ormar.

                           Han har jobbat som lärare och forskare på Göteborgs universitet med fokus

                           på bevarandet av hotade arter i Sverige och utomlands. Under 12 år vetenskaplig

                           ledare på Stiftelsen Nordens Ark på västkusten med ansvar för bevarandeprojekt

                           i många olika länder. Ägnar nu sin tid åt att göra naturfilm för att skapa intresse

                           för biologisk mångfald. 

                            

 

                20.30 Aftonte: Njut av kvällste med underhållning - musik och poesi.

                                        Vi dukar fram smörgåsar och bakverk.

                Pris: 120 kr

                Lokal: Kulturhuset

 

* * * * * * *

 

         Torsdag 6 december

 

           08.40 Barnfilm:

                        Kaisa och Harax (Magnus Fredriksson)

                                    °  The Night Walk

                                    °  How to Cut a Tree

                                    °  The Radio

                                    °  The Mountain  Trek

                                    °  The Bandy Game

                                    °  Picking potatoes

                          Varje film är 4 min

 

              Lokal: Medborgarhuset

 

              09.30 Ungdomsfilm: Hobbyhorse Revolution (Selma Vilhunen, 90 min)

              Lokal: Medborgarhuset

 

              09.30 - 12.30 Vetenskapsprogram: Hälsa

                                    Päivi Juuso och Silje Gustafsson, LTU

              Lokal: Församlingsgården

 

             13.00 Grodor 

                      Föreläsning av Claes Andrén

             Lokal: Medborgarhuset

 

             15.00 El Cuarto del Buho - 

                       Dragspel och presentation av León de Greiffs Nattantologi

                       Näver: Julian Vasquez

              Lokal: Uusitalo

 

              Filmteamet från Colombia, Los Niños och Balada del mar no visto

             Utställning - Oscar Cabrera                   

              Lokal: Uusitalo

 

             16.30 Gaspars Moxinifadas

                       Projekt: "Jag fantiserar om ett land..." - Oscar Cabrera

             Lokal: Medborgarhuset

 

              18.00 "Kuusen alta puuron silhmään"

                         Gasparvandring från stora granen till gröten i Uusitalo,

                         efter Gasparvandringen gröt och smörgås: 60 kr.

               Lokal: Uusitalo

 

              19.30 "Kattmamman", en historisk roman

                        Boksläpp av Bosse Johansson

              Lokal: Uusitalo

                                                   

 

* * * * * * * 

 

          Fredag 7 december

 

           Vetenskapsprogram:

               10.00 Hälsa: Quale Vita

                         Hernando Salcedo Fidalgo, Javiet Charry

               Lokal: Medborgarhuset

 

               11.00 Titel: Natt 

                         

Längd: 9 m           Längd: 9 min.

                             Genre: Kortfilm, kontemplativ

                              Idé, regi, redigering: Marianne Strand

                              Foto, redigering: Malin Nicander

                              Filmen är producerad av Marianne Strand och Malin Nicander genom

                              kulturplattformen Camera in Herba, som en del i film- och vårdforskningsprojektet

                              "Film som medium för restorativa upplevelser” (2013-17).

 

                              Tid för reflektion och samtal med varandra om dess verkan.

                              Vilket slags filmberättande underlättar inre kontakt och kontemplativa upplevelser?

                Lokal: Medborgarhuset

                        

                       

              Festivalens konstverkstäder fortsätter: 

 

              14.00 Workshop musik och dans - Body percussion - 

                        Minna Inari Larsson m fl

              Lokal: Medborgarhusets danssalong

 

               19.00 Konsert: Krilja med romsk musik

               Lokal: Medborgarhuset

             

               Tradition och innovation möts i passionerade romska sånger om lidande och kärlek!

               Musiken är förankrad i den ryskromska traditionen men gruppen skapar sitt eget sound

               med influenser från bland annat flamenco och jazz.

 

              Utdrag ur recension: "Härlig variation ... här finns både stilla glöd och stora gester,

              som sig bör med den här sortens musik. ..." (Norran, 10 september 2015)

 

             Länk till Krilja  www.krilja.eu 

 

              21.00 Bashar Sharifah and friends

              Lokal: Korpilombolo kyrka

 

                       

                       En konsert med Bashar Sharifah and friends är en fantastisk upplevelse!

                      Med medryckande folkmusik från Mellanöstern, svängig jazz från USA

                      och inspiration från hela världen blir det en konsertkväll att minnas.

                      Luften fylls inte bara av musik utan känslor och drömmar och händer

                      som klappar och dansar. Bashar Sharifah älskar att använda musiken

                      för att människor ska mötas, känna och våga hoppas!

                       

                     Bashar Sharifah Cello 

                     Fabian Kallerdahl Piano

                     Olli Rantala Bas

 

                     Fredrik Hamrå Trummor

                       

 

* * * * * * * 

             Lördag 8 december

 

           11.00 - 14.00 Julmarknad 

             Lokal: Tallhallen

 

               Gastronomisk upplevelse - Lunch

              Lokal: Kulturhuset

 

             16.00 Konsert: Salamnder, sefardisk musik

              Lokal: Korpilombolo kyrka

                            

              Den göteborgsbaserade trion Salamander bjuder på judisk folkmusik

              ur mestadels sefardisk tradition. Vackert och känslosamt, traditionellt och innovativt!

 

              Utdrag ur recension: "...en tydlig ton av äkthet. Hade någon spelat in dessa visor

              för tre hundra år sedan, eller när visorna formades, hade de nog sjungits precis så här.

             " (Lira Musikmagasin nr 3 2018) " Länk till Salamander www.mcv.se/salamander

 

              Gastronomisk upplevelse - Middag

           Quale Vita

              Lokal: Kulturhuset

 

              19.00 Sinnesfärden

                        Teatergruppen Byakult 2.0 spelar pjäsen Sinnesfärden om att upptäcka 

                        landsbygden med människans alla sinnen.

                        Manus:  Skrivargruppen tillsammans med David Väyrynen

               Lokal: Medborgarhuset

 

                 22.00 Such a night -

                           Elvis låtar med Micke och Lotta Lifvakt, Tommy Airas m fl

                Lokal: Medborgarhuseys danslokal

 

* * * * * * *

 

           Söndag 9 december

 

            Aniaraseminarium IV

 

                10.00 Konferens: Kineiska studier om matens betydelse för hälsan -

                         Hernabdo Salcedo Fildalgo, Quale Vita

                Lokal: Uusitalo

 

                13.00 Kärnkraft i Bottenviken - Lena Lagerstam m fl

                Lokal Uusitalo

 

                Filmprogrammet fortsätter:

 

                18.00 Film: Agneta (Patrik Witkowsky, 58 min)

                Lokal: Medborgarhuset

 

                 19.15 Film: Mother Earth (7 min) med musik av Maria Lithell Flyg

                 Lokal: Medborgarhuset

 

                 20.00 Konsert Francis Chateauraynaud och Élise Demeulenaere, Frankrike

                 Lokal: Medborgarhuset

 

                     1.  Jacinto Chiclana (Astor Piazzola)

                     2.  La Diablera (Hilda Herrera)

                     3.  La Embarazada del viento (Anonyme)

                     4.  Alfonsina y el mar (Ariel Ramirez)

                     5.  Los Hermanos (Atahualpa Yupanqui)

                     6.  El Cancion de Naranjo seco (Marta Gomez)

 

                     7.  Zamba para no morir (Hamlet Lima Quintan) option 1

                         Milonga V (Fernando Carlos Tavolaro) option 2

                         Cantora de Yala (Leguizamon) option 3

 

                    8.  Ces petits riens (Serge Gainsburg)

                    9.  Je me suis fait tout petit (Georges Brassens)

                  10.  Le Minotaure (Barbara)

                  11.  Le petit bal perdu (Bourvil)

 

                  12.  Ki chororo (Aníbal Sampayo) Bis 1

                        Paloma Cucurrucucu (Tomás Méndez/Caetano Veloso) Bis 2

                       Gracias a la Vida (Violeta Para) Bis 3                                       

 

* * * * * * *   

 

           Måndag 10 december

 

           Aniaraseminarium IV fortsätter

 

             10.00 Det unika Bottenviken

                       Linnéa Bergdahl och Petra Pohjola, Länsstyrelsen i Norrbotten berättar

                       med bilder om arter av växter och djur under ytan , och en röd tråd, om

                      hur lite vi vet om detta "hav" som ändå står oss så nära.

             Lokal: Uusitalo

 

             14.00 Från daggmaskens blinda mörker till sommarstjärnans kärleksljus-

                       Harry Martinson som naturskildrare (45 min)

                       Föreläsare: Åke Widfeldt

             Lokal: Uusitalo

 

             15.30 Harry och småkräken - faunan och floran hos Harry Martinson

                       Föreläsare: Fredrik Sjöberg

             Lokal: Uusitalo

 

             19.00 Konsert: Northern Wind

             Lokal: Korpilombolo kyrka

             

     Duon ”Northern Wind” bildades 2018 av Svante Sjöholm på piano och Mathias Lundkvist på flöjt.

     Duon har ännu inte profilerat sig inom någon specifik genre, istället kan man än så länge säga

     att duon vänder kappan efter vinden.

     Svante Sjöholm, 20 år från Malax i Österbotten genomför just nu sitt sista år på

     Bachelorprogrammet på Musikhögskolan i Piteå. Han är verksam musiker och

     organist i Norr- och Österbotten.

     Mathias Lundkvist, 34 år från Köping i Västmanland slutförde sin Master’s degree

     våren 2018 vid Musikhögskolan i Piteå och arbetar som frilansmusiker i Norrbotten.

 

     Duon skapades under hösten och namnet symboliserar vinterns antågande då den kalla

     vinden blåser ner från Arktis.

 

    •  Sonata Undine, 1a satsen – Reinecke

    •  Kassouga – Shinohara

    •  Madrigal – Gaubert

    •  Passacaille – Baton

    •  Morceau de Concours

    •  Le roseaux ondulant – Svante Sjöholm

    •  Horisont – Svante Sjöholm

 

                                         Le roseaux ondulant - ”den böljande vassen” är ett stycke som

                                         beskriver en solig dag på en vassgrynna. Vid månadskifte

                                         augusti/september när sommarn går mot hösten, nordanvinden

                                         börjar blåsa och man till och med kan börja ana att vintern nalkas.

 

                                         Horisont - Speciellt med den här kompositionen var att hela stycket

                                         kom som en improvisation på en gång när jag satt vid pianot. Det är

                                         ett stycke som jag länge inte fann ett namn på, men har senare fått

              namnet horisont då jag tycker att det har samma känsla som en soluppgång. 

 

 * * * * * * *  

 

             Tisdag 11 december

 

          10.00 Etnisk minoritet

 

                       Inledning med teater: "Min första meänkielilektion", Tantgruppen i samarbete

                       med Tornedalsteatern.

 

                       Identitet, språk, historia:

                       Elina Kangas , Språkrådet, Birgitta Rantatalo, STR-T, Stefan Aro, Svenska kyrkan

                       och Språkcentrat Övertorneå

              Lokal: Uusitalo 

 

              19.00  Konsert: Kammarmusik, Norrbotten NEO

              Lokal: Korpilombolo kyrka

 

* * * * * * *

 

         Onsdag 12 december

 

           Konstverkstäderna fortsätter

 

             09.00 Skapande Workshops i Slöjd och hantverk

             Lokal: Uusitalo

 

             12.00 Skapande Workshop i musik

                       Utforska musiken tillsammmans med Jenny Välitalo -

                       Beethoven, Ravel, Abba, Björn Skifs m fl

              Lokal: Uusitalo 

 

 

               14.00 Skapande Workshops i slöjd och hantverk fortsätter -

                         Siv Häglund, Barbro Olsson, Ann-Katrin Tideström

               Lokal: Uusitalo

 

               19.00 I midnattstimmen 

                        Julkonsert med Tallbokören, sångerskan Anna Fält, violinisten Jenny Välitalo

                        samt duon Birgitta och Sanna medverkar.

              Lokal: Korpilombolo kyrka

 

              21.00 Ellen Järborg presenterar sin film om resan till Korpilombolo för att söka

                        familjens rötter.

              Lokal: Medborgarhuset

 

* * * * * * *

 

         Torsdag 13 december

 

          09.00 "Så mörk är natten" - Gårdyskolans Lucia

             Lokal: Korpilombolo kyrka

 

             13.00 Ljus i vintermörkret - Värme i vinternatten

                       Samtal och bilder om solens energi och lokal förädling av naturkrafte.

                       Silva Herrmann, energirådgivare, Holger Niva m fl

              Lokal: Församlingsgården

 

              17.00 Auktion av hantverk och slöjd som skapats i bygden.

                        Kyrkliga syföreningens Lucia-auktion

                  Lokal: Församlingsgården

 

     

              19.00 "Joulu tulee, jouaa kyllä! - keskitalven lauluja Suomesta ja Skandinaviasta"

                        "Julen kommer, låt den komma! - midvintersånger från Finland och Skandinavien"

               Lokal: Korpilombolo kyrka

 

              Anna Fält är finsk folkmusiker, sångpedagog och sångerska bosatt i Sverige

             som turnerar flitigt runt Skandinavien med egna a capella solo konserter.

             Du har kanske hört henne på festivaler såsom Umefolk, Malmöfestivalen,

             Urkult eller Folk- och världsmusikgalan eller sett henne i föreställningar ¡RÅ! 

             och Finnskogarnas magi ? Hennes röst har beskrivits med ord som "naturkraft"

             och “magisk” och inte sällan får hon höra feedback “Jag har aldrig hört något liknande”.

             December 2018 reser hon till Norrland på en julturné med en repertoire

             som består av urgamla sånger om jul och vinter. Såsom alla Annas konserter

             blir det en blandning av traditionella folksånger från både Finland och Sverige

             men också nytt egenskrivet material.

             Det blir texter om Tuomas som enligt traditionen ger oss julen på hans

            namnsdag 21/12 men också om Jungfru Maria och annat julmys: folkliga koraler,

            kantelespel och medeltida ballader blandade med jojk och finsk  runosång.  

 

           20.30 Kvinnorna i gammelbastun - Fördämningarna släpper  

                     En föreställning i bastuvärmen med fyra tornedalska kvinnor.

            Lokal: Medborgarhuset

            Biljettpris: 150 kr

* * * * * * *