Program 2021

Programmet uppdateras löpande.

Onsdag 1 december

16.00. Vernissage    Kulturhuset
Tina Slättholm  Läs mer...

18.00. Invigning,  Nattfestivalen öppnar     Medborgarhuset

Pajala kulturchef Mathias La Folie

Dansföreställning    Medborgarhuset

Virpi Pahkinen  Läs mer...

19.00. Vernissage  Medborgarhuset (trappan)

Ida Isak Westerberg,  Läs mer...

19.20. Vernissage  Medborgarhuset (våning 2)
Brita Weglin  Läs mer...

19.40. Vernissage  Medborgarhuset (danssalen)
Consuelo Vinchirá  Läs mer...

20.00. Vernissage  Medborgarhuset (danssalen)
Alvaro Flores

20.20. Kvällsfika Medborgarhuset (danssalen)

Onsdag 1 december

16.00. Vernissage    Kulturhuset
Tina Slättholm  Läs mer...

18.00. Invigning,  Nattfestivalen öppnar     Medborgarhuset

Pajala kulturchef Mathias Lafolie

Dansföreställning    Medborgarhuset

Virpi Pahkinen  Läs mer...

19.00. Vernissage  Medborgarhuset (trappan)

Ida Isak Westerberg, Läs mer...

19.20. Vernissage  Medborgarhuset (våning 2)
Brita Weglin  Läs mer...

19.40. Vernissage  Medborgarhuset (danssalen)
Consuelo Vinchirá  Läs mer...

20.00. Vernissage  Medborgarhuset (danssalen)
Alvaro Flores

20.20. Kvällsfika Medborgarhuset (danssalen)


21.00. Konsert  Medborgarhuset (danssalen)
Anders Aasa, Catharina Jonsson och Adrian Jonsson Jos


Torsdag 2 december

10.00–13.00. Aniaraseminarium VII   Uusitalogården
Ren,  Birgitta Rantatalo,,,, och Björn, björnforskare

14.00–17.00. Dokumentärt broderi   Uusitalogården
Brita Weglin

19.00. Film: Kamerajägaren  Svensk dokumentär från 2020,  Medborgarhuset (biosalen)

20.00. Kvällsprogram   Kulturhuset


Fredag 3 december

10.00. Aniaraseminarium VII   Uusitalogården
Skog och välstånd, Skog och välmående, Juoksuvaara, Vart tog stigarna vägen

21.00. Skogen sjunger  Kulturhuset

Skogen i dikt och ton



Lördag 4 december

10.00–12.00. Aniaraseminarium VII   Uusitalogården
Skogen,  Sebastian Kirppu

14.00. Kabaret   Medborgarhuset (biosal)
Lavskrikorna   Läs mer,,,

18.00. Dragspelskonsert  Korpilombolo kyrka
Dragspelare från Finland och Sverige

20.00. Kvällsprogram  Kulturhuset


Söndag 5 december

10.00–13.00. Skrivarstuga, soppa
David Väyrynen
Uusitalogården

14.00. Författare
David Väyrynen
Uusitalogården

16.00. Konsert
Lena Willemark, Norrbotten NEO
Korpilombolo kyrka

19.00. Kvällsprogram
Medborgarhuset


Måndag 6 december

10.00–12.00. Skrivarstuga
Ann-Katrin Tideström
Uusitalogården

13.00–16.00. Dokumentärt broderi
Brita Weglin
Uusitalogården

19.00. Kvällsprogram
Plats ej bestämd


Tisdag 7 december

19.00. Klara Pasma och Kulturskolans elever
Medborgarhuset

18.00. Gasparvandring
Start vid Kulturhuset, avslutning Uusitalogården


Onsdag 8 december

10.00–16.00. Symposium: Sannings- och försoningskommissionen
Kommissionen, landshövdingen, arbetsstugestiftelsen, Lars Elenius och Daniel Nilsson Ranta
Medborgarhuset

00.00. Teater i tre delar
Tantgruppen, Alf Klippmark
Medborgarhuset 

18.00. Gaspar och tornedalskvinnornas kulinariska upplevelse med tradition
Medborgarhuset (danssalen) 

Torsdag 9 december

09.00. Kommisionen sammanträder
Församlingsgården

10.00–12.00. Skrivarstuga
Ann-Katrin Tideström
Uusitalogården


Fredag 10 december

00.00. Höstorkestern
Tid och plats ännu ej bestämd


Lördag 11 december

10.00. Pajala unga riks/Meän ännu
Medborgarhuset

18.00. Helgsmål
Katarina Brandlöv Rönnbäck
Korpilombolo kyrka

19.00–21.00. Konsert: Americanafest
En resa i musikens USA med The Black Honeybees
Medborgarhuset (biosal)
Läs mer


Söndag 12 december

10.00-16.00. Kyrkled och pilgrimsvandring. 
Pilgrimscentrum. Alf Klippmark, Marita Lanto, Katarina Brandlöv Rönnbäck. Avbrott för fika och köttsoppa
Församlingsgården

18.00. Konsert
Lisbeth Sandberg  Läs mer...
Korpilombolo kyrka


Måndag 13 december

09.00. Lucia
Gårdbyskolans elever
Gårdbyskolan

18.00. Festivalen avslutas med Lucia
Grillat med suovas, kyckling och korv
Café Liberté (bakom Kulturhuset)

20.00. Nattens ord och toner
Kulturhuset